Асоциацията на работодателските организации смята, че цената на природния газ, която държавният доставчик "Булгаргаз" предлага за април, е твърде висока спрямо котировките на европейските борси.
В писмо до правителството и енергийния регулатор четирите организации настояват за незабавни мерки за намаляване на разликата, която, по техни изчисления, струва на индустрията по 42 млн. лв. месечно.
предложената от обществения доставчик за утвърждаване от КЕВР цена и премия, възлизаща на 11.64 лв./MWh. "Булгаргаз" предлага за април цена 103.08 лв./MWh, което означава индустрията да плаща 114.72 лв./MWh или 58.66 EUR/MWh. Същевременно към 22 март 2023 г. фючърсните котировки TTF за април на борсата ICE възлизат на 42.32EUR/MWh (82.77 лв./MWh).
Прогнозната разлика, която ще надплати бизнесът за април възлиза на 16.34 EUR/MWh (31.96 лв./MWh) или 38.6%, изчисляват работодателските организации.
В писмото се казва, че ситуацията през март и февруари е сходна като разликата между международната и вътрешната цена е около 30 на сто.
Отчитайки дългосрочния договор на обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД за доставка на 1 млрд. куб. м природен газ от "Азербайджан Газ Съплай Къмпани", обвързан 100% с петролна компонента и ниските котировки на петролните деривати, българският бизнес няма обяснение за формираните от "Булгаргаз" ЕАД и
одобрявани от КЕВР цени на газа от началото на годината, се казва в писмото.
В него организациите настояват да научат дали правителството предприема мерки за смекчаване на ефекта от скъпите количества газ, нагнетени в хранилището "Чирен", който основен генератор на високите цени.
Нарастващите разлики в цените на природния газ и то в момент, в който пазарната конюнктура в Европа се подобрява, ще влошат конкурентоспособността на българската индустрия и ще забавят икономическия растеж, предупреждава асоциацията, включваща Асоциацията на индустриалния капитал, стопанската камара, търговско-промишлената палата и конфедерацията на индустриалците.