Парламентът увеличи размера на гарантираните вземания на работниците при несъстоятелност на работодателя. Измененията влизат в сила от 1 октомври тази година.
Това решиха депутатите с приемането на второ четене на промените в Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя, предаде БТА.
Увеличава се периодът, през който работодателят е осъществявал дейност преди началната дата на неплатежоспособността - от 6 на 12 месеца, за да могат работниците и служителите да се ползват от предвидените права по този закон.
Увеличава се и размерът на гарантираните вземания от три на шест начислени, но неизплатени месечни трудови възнаграждения и парични обезщетения през последните 12 месеца.
Досега Държавният фонд за гарантиране на вземанията покриваше по 3 начислени, но неизплатени заплати, всяка до 1000 лв. С промените максималният размер на гарантираните вземания се увеличава на 1200 лева.
Работодателите не посрещнаха добре идеята, след като промените в закона бяха приети в социалната комисия. "Това носи риск от неправомерно отношение към работниците и увеличаване на забавените заплати", обявиха от Българската стопанска камара. Според КРИБ пък се създават предпоставки за умишлени фалити, като фирмите спрат да плащат.
От КНСБ изразиха опасения, че, ако парите във фонда започнат да свършват, ще се върне осигурителната вноска от 0,1% за този риск. Тя бе премахната преди 2 г., за да се облекчи бизнесът в кризата.