Президентът Румен Радев разкритикува индиректно правителството за борбата му с корупцията, като обяви, че общественото внимание в момента е изтласкано извън пределите на България и е насочено към международната политика, свързана със Западните Балкани, европредседателството и Русия. Той каза още, че независимо какви жонглирания се правят с макроикономическите показатели на страната, критерии за пълноценната евроинтеграция на България ще бъдат резултатите от борбата с корупцията.
Тезите на президента бяха изказани в началото на международна конференция "Европейски практики и възможности за противодействие на корупцията", на която той е патрон.
По думите му едва ли са останали "наивници по този въпрос", които мислят, че интеграция е възможна без решителна промяна на всички в отношението им към корупцията.
"Всички знаем, че за корупцията няма почивен ден. Оставена без обществено внимание, тя се разраства като раково образувание", каза президентът.
Той обяви, че корупцията нанася огромни вреди на страната като подчинява лостове на законодателната, изпълнителната и съдебната власт на частни интереси. Освен това генерира бедност и престъпност, отблъсква инвеститори и ерозира доверието в държавата.
Според него корупцията в България се превръщала в основна спирачка за реализацията на стратегически цели, като създаване на съвременна конкурентноспособна икономика и пълноценна интеграция в европейските структури.
Държавният глава обяви, че основна цел на конференцията, която организира, е да се очертае сложната картина на състоянието на корупцията в България и да се видят добрите практики от европейския опит за борбата с нея.
Това е поредната инициатива на Радев по темата. Миналата година той свика два заседания на Консултативния съвет за национална сигурност, но не успя да постигне консенсус между политическите сили за единния орган за борба с корупцията. Днес държавният глава подчерта, че президентската институция има последователна позиция по проблема, като изброи някои от идеите си и поиска безкомпромисни резултати.
Експерти от Естония, Великобритания и Италия също присъстват на конференцията. В нея се включи и председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, както и председателят на Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) Атанас Темелков.