Радиоактивна вода изтича от АЕЦ "Фукушима"

20.08.2013 | 14:20
по статията работи: Сара Божинова
Южнокорейските власти се опасяват, че тя ще достигне океана. Течът е опасен
Радиоактивна вода изтича от АЕЦ "Фукушима"

Операторът на повредената ядрена централа Фукушима“, Tokyo Electric, потвърди изтичането на около 300 тона заразена вода с високи нива на радиация от резервоари към охладителната система. Според Tokyo Electric източникът на теча е различен от този, докладван през последните седмици, и заради който правителството обяви, че ще предприеме помощни мерки, предаде „Ройтерс“.

Изтичането в момента е толкова опасно, че човек стоящ на 50 сантиметра от него, за един час ще бъде облъчен с доза, която е пет пъти по-висока от средната годишна такава за работник в атомна електроцентрала.

От компанията се опитват да поддържат ситуацията в АЕЦ „Фукушима“ под контрол, след като земетресение и цунами през март 2011 г. причиниха аварии в три реактора.

Японските власти за ядрена регулация определиха последното изтичане като инцидент от първо ниво, второто най-ниско по международната скала за радиоактивни изпускания, съобщи японски представител.

Говорител на Южна Корея потвърди информацията в медиите, че Сеул е поискал от японските власти публично обяснение какви мерки са взети за спирането на заразената вода да достигне до Тихият океан и ценни риболовни зони.

От Tokyo Electric не вярват изтичането да е достигнало океана, който се намира на около 500 метра от него.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 31.01   1862 г. – Американският астроном Алвън Кларк първи наблюдава бледо бяло джудже, компаньон на най-ярката звезда на небосклона – Сириус. 1878 г. – По време...