Дунавският регион трябва да бъде развиван по пътя на трансграничното сътрудничество. Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на среща на страните от Дунавския регион.
По думите му приоритет в работата на правителството е насърчаването на икономическата активност за преодоляване на регионалните диспропорции в развитието.
Министърът посочи, че Крайдунавският регион на България е един от най-изостаналите в икономическо отношение в Европейския съюз.
„В същото време природните и културните дадености на този регион, както и стратегическата географска локация, създават възможност за развитието на туризма и на редица други бизнес инициативи“, заяви той.
Лукарски бе категоричен, че е необходимо установяването на сътрудничество, което не само да насърчи работата на отделните части от Дунавския регион, но и да го позиционира като интегриран туристически продукт. Като пример за подобно сътрудничество той посочи проекта за развитие на туризъм „Пътят на римските императори“, който включва България, Сърбия и Румъния и Хърватия.
Според него възможности за развитие на туризма в Крайдунавския регион има и по пътя на взаимно и съвместно промотиране на туристическите дестинации на трети пазари.
Той обясни, че съществуват редица инструменти, с които Министерство на икономиката може да стимулира тези процеси. За пример Лукарски посочи индустриалните зони във Видин и Русе, чиято идея е да създадат инфраструктура, благоприятстваща инвестиционните процеси в Северна България.
Министърът допълни, че друг такъв механизъм е Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г., по която след усилени преговори с ЕК Министерство на икономиката успя да договори допълнителни точки за проекти от най-изостаналия икономически регион в ЕС Северозападна България.