След като върховният съд в Лондон постанови, че кабинетът на Тереза Мей трябва да получи одобрение на парламента преди да задейства член 50-и от Лисабонски договор за напускане на Евросъюза, новината предизвика бурни разнопосочни реакции.
Правителството на Тереза Мей не може да задейства процедурата по Брекзит, без то да се разгледа от парламента във Великобритания. Това реши Върховният съд в Лондон и доведе до разнопосочни реакции. Правителството на Великобритания съобщи, че ще обжалва съдебното решение пред Върховния съд.
"Хората гласуваха и ни дадоха най-големият мандат в историята. Резултатът от референдума трябва да бъде уважен. Парламентът гласува с шест на един гласа да даде решението на народа. Без противопоставяне и условия, затова ние се произнасяме по начин, който ще доведе най-доброто за Великобритания по отношение на растежа, инвестициите и работните места. Хората искат да се заемем с това и ние точно това възнамеряваме да направим", коментира Дейвид Дейвис, министър по въпросите на Брекзит.
Британски опозиционни лидери призоваха правителството да запознае парламента с преговорните условия за излизане от ЕС.
"Трябва да запомним, че правителството не позволи гласуване в Камарата на общините - това е, защото те нямат съгласувана позиция и те знаят, че, ако отнесат случая до камарата, това ще проличи. Трябва да защитим интереса на Шотландия. А Шотландия гласува да остане в ЕС", заяви премиерът на Шотландия Никола Стърджън.
И двете страни по делото в лондонския съд - ищците и правителството твърдят, че процедурата, веднъж вече задействана, е необратима.