Предстои да бъде създадена неправителствена група на високо равнище, която ще разработи доклад за свободата на словото, медийния пазар, собствеността върху медиите, прозрачността на финансирането им. Докладът ще засяга цяла Европа. Това обяви Нели Крус - заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) и еврокомисар по цифровите технологии, по време на дискусия с представители на българските медии. Днес тя беше на посещение в София и по-рано през деня участва в конференция на тема: “Цифровата програма за Европа: Реалност или все още предизвикателство”.
Докладът на европейската работна група трябва да е готов до края на месец ноември тази година и да послужи като база за решаване на проблемите и на българския медиен пазар.
Крус призна, че е говорила както с премиера Бойко Борисов, така и с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу за ситуацията у нас и изтъкна няколко проблема, за съществуването на които мнението и на двамата е съвпаднало: нарушаване на свободата на словото, липса на прозрачност по отношение на финансирането и собствеността.
Еврокомисарят изрази смущение от факта, че в България съществува цензура - нещо, което беше споделено и от присъстващи на дискусията представители на медийните среди. В същото време Крус подчерта, че като комисар, чийто основен ресор са информационните технологии, тя разполага с ограничен обем от властови инструменти, с които да може да въздейства пряко в посока подобряване на средата.
Обеща обаче "гласът ѝ да се чуе по този въпрос и да направи всичко възможно ситуацията да се подобри".
Крус прикани представителите на журналистическите съюзи, обединенията на издателите в медиите, независимите журналисти, неправителствените организации, работещи в сектора, да изпращат своите писмени предложения до нея за подобряване на медийната среда (разбира се, съобразявайки се с портфолиото на ресора ѝ).
По време на дискусията някои журналисти предложиха медийният пазар в България да бъде включен в редовните доклади, които Европейската комисия представя за напредъка на страната ни по Механизма за сътрудничество и проверка, засягащ ситуацията в съдебната система, развитието на борбата с престъпността и корупцията.