Протоколите от разпитите на Никола Вапцаров и неговите самопризнания най-после ще могат да бъдат прочетени. Делото с разпитите на поета от полицията ще бъде отворено и предадено в Държавна агенция "Архиви", съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов. Същата съдба очаква и делото от преди 1944 г. на бившия държавен глава Тодор Живков.
Двете дела са само част от големия брой разсекретени документи, които МВР ще предаде на Комисията по досиетата и Държавна агенция "Архиви", съобщава Dariknews.bg.
*Информацията е актуализирана в 14:50
Това стана ясно днес след като министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, председателят на Държавна агенция "Архиви" проф. Георги Бакалов и Евтим Костадинов, председател на Комисията по досиетата, подписаха споразумение за сътрудничество между трите структури. Документът регламентира процедурата по предаване и приемане на архивите от централните и регионалните хранилища на МВР от двете институции.
Делата, които отиват в Държавна агенция "Архиви", са от периода 1923-1944 година. Заради големия брой дела МВР е създало организация документите да бъдат извозени с камион. Вътрешният министър Цветан Цветанов обясни: "Има много интересни материали, които са свързани с делото за Тодор Живков, което се намира все още в архива и може би ще предизвикат интерес неговите разпити, провеждани 1934 г., когато е бил задържан от полицията, също така когато е получавал своите възнаграждения, когато е бил служител на МВР. Смятам, че също в исторически план представлява интерес и това за Вапцаров - самите разпити, самопризнания и разстрелът, който е направен".
Председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов заяви, че има желание да бъдат отворени архивите на тайните служби, като се правят опити те да бъдат отворени по-бързо. Вътрешният министър съобщи, че идеята е с отварянето на досиетата да бъдат приключени спекулациите по тази тема. Цветанов уточни, че води политика на назначаване на млади хора, нямащи нищо общо със службите на ръководните постове в МВР. Той допълни, че във връзка с делото "Октопод", това, което се изнесе като информация от комисията по досиетата за съпричастност на Алексей Петров към ДС, е станало едва след поискване.
През 2007 г. между институциите било е подписано такова споразумение, но архивите не са прехвърлени, коментира Цветанов, цитиран от Агенция "Фокус". Според него с прехвърлянето на всички досиета към Комисията по досиетата хората ще могат да се запознаят с историята на страната по един много по-прозрачен начин. Така архивите ще бъдат достояние на всички български граждани, каза Цветанов.