Спешната помощ да бъде максимално разтоварена от несвойствени дейности - за това се обяви здравният министър Стефан Константинов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от Синята коалиция Ваньо Шарков.
Шарков даде пример със задължението на линейките да карат пробите за кръв на шофьори, които са катастрофирали или са хванати с алкохол. Това не е нито спешен пациент, нито е пациент, това са шишенца с кръвна проба, а линейките трябва да ги карат, коментира Ваньо Шарков, цитиран от Дари радио.
Министър Константинов съобщи за две несвойствени неща, с които са занимават центровете - "преглеждат пациенти, които не са спешни, и извършват дейности, които не са тяхна работа".
От новата година искаме да напълним със съдържание идеята общопрактикуващите лекари да покриват 24 часа населението, каза Стефан Константинов. Според него е адекватно транспортът на болните на хемодиализа да мине към болниците или центровете, които осъществяват тази дейност.
За тази цел във ведомството в момента се работи по промени в наредба 40. Вариантът, при който на общопрактикуващите лекари се вменяваше да отговарят за пациентите си 365 дни, от сутрин до вечер, е неработещ и е само на хартия, коментира министърът, цитиран от БТА. Въпреки че всички знаят това, никога този вариант не беше променян, добави Константинов. Той съобщи, че работна група на министерството и Българския лекарски съюз подготвят предложения за нормативни промени, регламентиращи структурата и организацията на спешната помощ.
На 10 ноември кабинетът ще разгледа наредбата на здравното министерство, с която се въвеждат нови ограничения за тютюнопушенето в закрити пространства, съобщи още здравният министър. Константинов каза, че в негово лице лобистите на забраната на пушенето имат силен привърженик.
Той отговори на въпрос на Иван Иванов от Синята коалиция защо се бави наредбата, която регламентира условията и реда на пушене в закрити обществени места и дали причината не е в лобистки интереси. Константинов отговори, че няма информация да има лобистки интереси, които да бавят приемането на наредбата. Той обясни, че причината е закъснението на междуведомственото съгласуване на наредбата и други бюрократични пречки, които вече са преодолени. Надявам се наредбата да бъде включена в дневния ред на заседанието на Министерския съвет на 10 ноември, каза министърът. Той смята, че предвиденият едномесечен срок от влизане на наредбата в сила, предвиден за привеждане на обособените помещения и заведения за пушене в съответствие с изискванията, е достатъчен.