Разходите за храна намаляват, но остават с най-голям дял в семейните бюджети

14.11.2024 | 19:00
по статията работи: econ.bg
През третото тримесечие на 2024 г. доходите на домакинствата в България бележат сериозен ръст, но разходите също се увеличават, като промените в разпределението им отразяват някои нови тенденции в потреблението
Разходите за храна намаляват, но остават с най-голям дял в семейните бюджети
Снимка: под лиценза на creative commons

През третото тримесечие на 2024 г. доходите на домакинствата в България бележат сериозен ръст, но разходите също се увеличават, като промените в разпределението им отразяват някои нови тенденции в потреблението и нуждите на домакинствата.

Според данни на Националния статистически институт (НСИ), тримесечният общ доход на човек от домакинство достига 3351 лв., което представлява нарастване с 16.6% спрямо същия период на предходната година.

Работната заплата продължава да бъде основен източник на доход за домакинствата, формирайки 54.6% от общия доход, като средната стойност на този приход се е увеличила от 1563 лв. на 1830 лв., или със 17.1% на годишна база. Следващият по значимост източник са пенсиите, които съставляват 30.3% от доходите на домакинствата и се повишават до 1015 лв., което е с 14.4% повече спрямо същия период на 2023 г. Значителен ръст се наблюдава и в доходите от самостоятелна заетост – 45.6% увеличение до 265 лв. на човек.

Разходите на домакинствата нарастват средно до 3153 лв. на човек, което е ръст от 16.2% спрямо предходната година. Най-голям дял от бюджета на домакинствата се изразходва за храна и безалкохолни напитки (28%), като в абсолютна стойност тези разходи са се увеличили с 13.1%, достигайки 881 лв. на човек. Следват разходите за жилище (вода, електроенергия, отопление и поддръжка), които възлизат на 15.4% от бюджета и са се повишили с 11.3% спрямо предходната година.

Забележителен е ръстът на разходите за свободно време, културен отдих и образование, който се увеличава с 28.4% до 322 лв., като делът му в общия бюджет се покачва с 1 процентен пункт. Тази промяна подсказва за повишен интерес към развлечения и културни дейности сред домакинствата. Разходите за здравеопазване също бележат значителен ръст от 24.6% до 183 лв., което може да се обясни с увеличаване на здравните нужди и цените в сектора.

Консумацията на основни хранителни продукти също се променя. Наблюдава се нарастване в потреблението на плодове и месо, които са съответно с 2.5 кг и 0.6 кг повече на човек в сравнение с миналата година. От друга страна, домакинствата намаляват консумацията на хляб и тестени изделия, както и на зеленчуци, макар че спадът е малък.

Данните от НСИ разкриват няколко ключови тенденции. Въпреки че доходите на домакинствата се увеличават, то разходите нарастват със сходен темп, което предполага, че покачването на цените и инфлацията изискват повече средства за покриване на базови нужди. Растежът на доходите от самостоятелна заетост, както и на разходите за развлечения и образование, подчертава една по-голяма икономическа активност и желание за подобряване на качеството на живот.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...