През второто тримесечие на тази година растежът на БВП се ускори до 2.3 процента на годишна база, като това бе по линия на положителния принос на изменението на запасите. Това става ясно от месечния обзор за развитието на българската икономика, изготвен от Министерството на финансите. В него е представена динамиката на основните макроикономически показатели, с данни публикувани до 20 септември.
Растежът на потреблението на домакинствата остана стабилен и бе 3.4 на сто. Той бе подкрепен от продължаващ растеж на реалния разполагаем доход, кредитите за домакинства и подобрение в очакванията на потребителите.
Инвестициите в основен капитал се увеличиха с 2.1 процента с положителен принос от инвестициите във вид на машини и оборудване.
Износът на стоки и услуги намаля с 0.4 на сто.
В същото време, по линия на нарастването на вътрешното търсене, вносът се повиши с 4.9 процента и в резултат нетният износ имаше отрицателен принос за растежа на БВП на страната.
Растежът на брутната добавена стойност се забави до 1.9 процента, като по-слабото представяне се дължеше на всички сектори с изключение на строителство. Растежът на добавената стойност в строителството бе 3.8 на сто, а в преработващата промишленост – 1.9 процента. Брутната добавена стойност в услугите се увеличи с 2.1 на сто, като водещи сектори бяха търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството и държавното управление.