Реалните заплати са се увеличили с 35% по време на кризата. Рязкото намаляване на заетостта и брутния вътрешен продукт след 2008 г. е съпроводено с номинално и реално увеличение на средната и минималната работна заплата, изпреварващо значително ръста на икономиката и производителността с над 20-30% за посочените периоди, посочват от Българска стопанска камара (БСК).
Според работодателите в сегашната ситуация и в средносрочна перспектива проблем №1 за българската икономика остава необходимостта от увеличаване на производителността и заетостта, и съответстващ на тях ръст на възнагражденията.
От камарата отчитат, че сред основните фактори, предопределящи ниското ниво на заетост, са продължаващите негативни ефекти от глобалната икономическа криза, ограниченото вътрешно търсене. Влияние оказва символичният размер на чуждестранни инвестиции, като една от причините за това е липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка. Също така наследените макроикономически дисбаланси и високите нива на трансфер на добавена стойност извън страната; нереформираната бюджетна сфера и ниската ефективност на публичните средства. Високата регулаторна тежест, мултиплицираща ограниченията върху пазара на труда и доходите също оказва влияние. Други важни фактори са пълзящата монополизация на основни икономически сектори и дейности, осъществявана по административен и законодателен път и елиминирането на съществена част от малките и средни предприятия, както и огромния брой маргинилизиращи се лица без образование и квалификация, които се вливат в криминалния контингент и оказват натиск върху социалните системи. В същото време се използват като инструмент за елиминиране на демократичния вот на българските граждани, посочват от БСК. Друг фактор е забавеното преструктуриране на корпоративното управление, технологичното обновяване и внедряването на иновациите.