Ревизия за фирма, ако има договор с данъчен длъжник

12.08.2016 | 18:15
по статията работи: econ.bg
Данъчни експерти предупреждават, че при ревизиите ще се установява отговорност и на трети лица. Това са сегашни и бивши управители или членове на органи на управление, които умишлено са продали фирма със задължения и така са ощетили фиска
Ревизия за фирма, ако има договор с данъчен длъжник
Снимка: под лиценза на creative commons

Всяка фирма, сключила договор с партньор без регистрация по ДДС или който е в списъка на данъчните длъжници, ще бъде ревизирана, съобщава в. “24 часа”. Това е една от мерките, планирани от столичните данъчни, за да се пресекат опитите за източване на ДДС.

Инспекторите съветват фирмите преди сключване на договор да проверят дали избраният партньор е с регистрация по ДДС и дали не е в списъка на длъжниците. Експертите работят и по пресичането на друга честа схема - източване на ДДС чрез фиктивни сделки с имущество на завишени цени. При нея имот с пазарна цена 100 хил. лв. се продава за 400 хил. лв., а купувачът подава искане за връщане на данъчен кредит.

Данъчни експерти предупреждават, че при ревизиите ще се установява отговорност и на трети лица. Това са сегашни и бивши управители или членове на органи на управление, които умишлено са продали фирма със задължения и така са ощетили фиска. Класически пример е продажбата на дружество длъжник на неплатежоспособни лица, припомнят от НАП. Над 3000 ревизии са приключени от столичната приходна агенция от януари досега, съобщиха оттам. Събрани са 83 млн. лв. Инспекторите вече използват и нов подход - електронни ревизии.

Специален софтуер на данъчните засича декларираните обороти от касовите апарати с реалните данни в информационните системи. Така при 26 електронни ревизии вече са установени задължения за над 2 млн. лв. само в София. Този метод се прилагал най-често спрямо онлайн търговци, използващи информационна система за отчитане на продажбите. Софтуерът на данъчните сравнява информацията от куриерските фирми с отчетените и декларирани обороти от онлайн търговците.

Така бе установено, че сайтовете за онлайн търговия укриват над 50% от оборотите си. Подготвят се законови промени, след приемането на които системите за управление на търговски обекти също ще предават информация към НАП подобно на касовите апарати.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...