Регистрираха първия масов електромобил у нас

31.03.2011 | 13:13
по статията работи:
"Монбат" работи прави изпитания на нова оловна батерия с по-висока специфична мощност
Регистрираха първия масов електромобил у нас

Вчера в столичния КАТ беше регистриран първият електрически автомобил от масов клас. Колата струва 60 хиляди лева и е на частна компания.

Какви докумени се изискват от шофьорите на екологично чистите автомобили при регистрация обясни говорителят на столичния КАТ Любка Маринова:

Когато е фабрично нов, какъвто е в случая регистрираният вчера автомобил, това става само по документи, включително задължителната застраховка "Гражданска отговорност" и фабричните документи, които са на автомобила. От там вече се издават регистрационни табели и регистрационен талон.

Когато автомобилът е внесен втора употреба, тогава вече се извършва сверка на рамата и на двигателя.

Най-екологично чистият автомобил развива скорост до 130 км в час и изминава с едно зареждане 150 километра. Батериите засега ще се зареждат в къщи, а след това вече по всяка бензиностанция ще има колонка, информира БНР.

Междувременно от Индустриален клъстер "Електромобили" (ИКЕМ) съобщиха, че започват да предлага оригинална продукция. Фирмата "Ди Вен" ЕООД ще демонстрира своя лекотоварен автомобил до месец и половина в Монтана. Машината е създадена специално за нуждите на комуналното стопанство и ще бъде представена едновременно със станция за нейното зареждане от електрическата мрежа.

"Монбат" АД работи по проекти за технологичен център и ново производство, предназначени за електромобилите. В момента съвместно с учени на БАН се правят изпитания на нова оловна батерия с по-висока специфична мощност, която може чувствително да повиши възможностите на колите с ток.

ИКЕМ работи и за разгръщане на българската индустрия за електромобили. С тази цел вече има договорености с БАН и с ВТУ "Т. Каблешков" за разработване на програми по подготовка на нужните за тази индустрия инженери. Със същата цел се работи и по проекти за технологични центрове, за нови технологии и продукти, за трансфер на нау-хау. Предвижда се в тази сфера сътрудничеството да обхване още техническите университети в София и в Русе, както и университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас.

Работи се и по програма за подготовка на механици, които ще обслужват новите машини.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...