Режат продажбите на имоти на занижени цени

09.11.2022 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Трябва да бъде въведен механизъм за ограничаване на възможностите при продажба на имоти в документите да се записва по-ниска цена от реално платената от купувача. Това е записано в правителствен План за действие за ограничаване на рисковете от изпиране на
Режат продажбите на имоти на занижени цени
Снимка: под лиценза на creative commons

Трябва да бъде въведен механизъм за ограничаване на възможностите при продажба на имоти в документите да се записва по-ниска цена от реално платената от купувача. Това е записано в правителствен План за действие за ограничаване на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма, писа в.- "Труд".

От документа става ясно, че има висок риск за използване на покупките на имоти за изпиране на пари, които са спечелени по нечестен начин. Затова идеята е в бранша да бъдат въведени правила. Предвижда се да бъде въведена регистрация или лицензиране на компаниите в сектора на недвижимите имоти, както и да има определени изисквания към хората, които искат да бъдат брокери на имоти.

За такива промени от бранша настояват от години. Дори в предишния парламент депутати внесоха законопроект, който изискваше професионална подготовка от хората, които искат да са брокери на имоти, но парламентът беше разпуснат преди да се стигне до гласуване на текстовете.

Сред другите мерки, които са набелязани в Плана за ограничаване рисковете от изпиране на пари, е преглед на наказателното законодателство в областта на корупционните престъпления. Целта е да бъдат направени промени, които да стимулират хората да признават, ако са дали подкуп. Идеята е, ако човек доброволно признае, че е дал подкуп, от него да не се търси наказателна отговорност. Друга идея е, за хора, които сътрудничат на прокурора в особено тежки случаи на корупция, да може да се сключват споразумения за по-леки санкции.

Предвидено е да бъде направен и преглед на законодателството в областта на данъчните измами и при необходимост да бъдат изготвени промени с цел ограничаване на възможностите за укриване на налози и източване на държавната хазна. В Плана за ограничаване рисковете от изпиране на пари е посочено, че трябва да бъдат предложени и мерки за ограничаване на злоупотребите с дружества с ограничена отговорност (ООД) при данъчни престъпления. За целта трябва да бъде направен преглед на законодателството в другите страни от ЕС относно съществуващите практики при регистрация на дружества с минимален капитал.

В момента според Търговския закон капиталът на ООД не може да бъде по-малък от 2 лв., което явно се използва за регистриране на много фирми с цел данъчни измами или пране на пари. В Плана за действие е записано, че може да бъдат предложени допълнителни изисквания при регистрация на дружества с минимален капитал.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...