Рекордните 45 милиона души в Южна Африка са изправени пред тежък недостиг на храна през следващите шест месеца, като около една четвърт от тях в момента търпят предизвиканата от хранителна несигурност заради кризисна суша, съобщиха три агенции към Организацията на обединените нации.
Изменението на климата предизвиква хаос в обеднелите страни, които се борят за справяне с екстремни природни бедствия като циклона "Айдай", опустошил Мозамбик по-рано тази година, съобщава "Сабах".
"Преживяхме най-тежката суша за 35 години в централните и западните райони през производствения сезон", казва Маргарет Малу, изпълняваща длъжността регионален директор за Южна Африка в Световната програма за храните (WFP).
"Трябва да посрещнем належащите спешни нужди от изхранване на милиони хора, но също така да инвестираме в устойчивостта на тези, застрашени от все по-чести и по-тежки суши, наводнения и бури", каза Малу в изявление.
WFP, Организацията за прехрана и земеделие и Международният фонд за развитие на селското стопанство (IFAD) заедно призоваха за спешно финансиране, за да помогнат за смекчаване на последиците от климатичните промени в Африка.
Температурите в Южна Африка се покачват с двойно по-голяма от средната стойност в световен мащаб, според Международния панел за изменението на климата, а регионът включва шест от деветте африкански държави, определени за най-силно засегнати от неблагоприятното време през следващите години - ДР Конго, Малави, Мозамбик, Танзания, Замбия и Зимбабве.
"В района, толкова предразположен към шокове и засегнат от високите проценти на хроничен глад, неравенство и бедност, изменението на климата е екзистенциална ситуация, която трябва да бъде решена с най-голяма спешност", заяви Робсън Мутанди, директор на центъра на IFAD в Южна Африка.