Morgan Stanley, Goldman Sachs Group Inc. и повече от 50 други банки, конкуриращи се за първоначални емисии на акции в Европа на стойност 25 млрд. щ. д., намаляват комисионните си до най-ниските стойности от 1998г. насам.
Таксите за продажби на акции, като емисиите на Deutsche Postbank AG за 1.6 млрд. евро и на Belgacom SA за 3.6 млрд. евро, спадат до средно 2.3% през тази година, от 2.7% през миналата и 3.1% през 2000г. Това е по-малко от половината от стойността на комисионните, които се начисляват в САЩ.
Според Джей Ритър, проесор по финанси в University of Florida, в момента е започнал да се образува омагьосан кръг, включващ остра конкуренция между банките от гледна точка на комисионните, за спечелване правото на посредничество по емисиите на акции.
Според данни на Bloomberg, в глобален мащаб, от началото на годината банките са спечелили 3.1 млрд. щ. д. от комисионни при първоначални продажби на акции на стойност 73.6 млрд. щ. д.
Европейският индекс Dow Jones Stoxx 600 отбеляза ръст от 34% за годината до 31 март, съживявайки интереса на инвеститорите към нови акции.
Инвестиционните банки се борят за посредничеството на първоначалните емисии, защото те са изключително доходна част от бизнеса им, носейки приходи над 10 пъти по-високи от тези при пласирането на корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг.
Посредничеството при продажба на акции, както първоначална, така и последваща, формира 35% от приходите от инвестиционното банкиране на Morgan Stanley през второто тримесечие, както и 20% при Goldman Sachs. /Bloomberg.com