Рекултивацията на старото депо в Разлог ще отнеме най-много време

19.08.2009 | 11:57
по статията работи:
Депата в Разлог, Банско, Якоруда и Белица е трябвало да бъдат затворени на 16 юли и да не приемат повече боклуци, твърди проектант
Рекултивацията на старото депо в Разлог ще отнеме най-много време

Най-голям период от време ще е необходим рекултивиране на старото депо за битови отпадъци в Разлог. Останалите депа са малки, но периодът на рекултивация зависи от фирмите, и по-точно от механизацията на фирмите, които ще се занимават с това нещо. В рамките на 3-4 месеца малките депа - с изключение на Разложкото, могат да бъдат рекултивирани. Това каза в интервю за Агенция „Фокус" проектантът Калоян Янев от Обединение „ЕС Джи Проект- Мегалит". Фирмата се занимава с изработка на проектните разработки за предпроектни проучвания, идеен проект за новото Регионално депо - гр. Разлог и предприятие за предварително третиране на отпадъците, които са по проект "Подготовка на инвестиционен проект за Регионално депо - Разлог и предприятие за предварително третиране на отпадъци".

Янев коментира, че четирите депа в Разлог, Банско, Якоруда и Белица е трябвало да бъдат затворени на 16 юли и да не приемат повече боклуци.

По отношение на възможността за изграждане на пречиствателни станции на старите депа, проектантът заяви, че на такива малки градове на старите сметища не може да се изградят пречиствателни станции, защото изграждането на такова съоръжение струва повече, отколкото затварянето на 4-5 депа за битови отпадъци.

„Тези води, освен че се наблюдават, те не се изхвърлят свободно. Те се събират, карат се в градска пречиствателна станция. Ако няма възможност за събиране, когато се напълни съответния басейн или резервоар, който е предвиден за депото, се качват и отново се изсипват, за да се затвори един цикъл и да се освободи място. Когато отпадните води се изсипят по този начин, като се използват в оборот, то част от тях се изпарява. След известно време, понеже вредни вещества се отделят по време на гниенето и този процес с годините затихва, когато този процес затихне отделянето на вредни вещества и показателите на водите позволяват те да бъдат заустени и отговарят на категорията на съответния водоприемник, има един байпасен кран, чрез който се пренасочват към съответния водоприемник", обясни Янев технологията, която ще се използва.

Припомняме ви, че по-рано днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова съобщи, че за изграждането на регионални депа за отпадъци държавата ще осигури около 1 млрд. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...