Държавният бюджет на България е събрал едва 65 в класацията на прозрачността на правителствените бюджети Open Budget Survey, провеждана от организацията International Budget Partnership. Тя оценява прозрачността на правителствените бюджети посредством изчисляване на активността в и достъпността на бюджета и бюджетната процедура за населението на една страна. Показателите, чиито брой е повече от 100, са формулирани под формата на въпроси, на които се поставя оценка от a (най-прозрачно) до d (най-малко прозрачно).
Бюджетната процедура в страната е получила отлична оценка на 45 от 109-те въпроса, но същевременно правителството се напълно по 17 критерия. Сред по-важните от тях са, че държавата не представя публична информация за ефекта от динамиката на различните макроикономически индикатори върху бюджета, правителството не осигурява информация за плащанията по отделните програми с давност повече от една година, не се публикуват данни за квази-фискалните дейности и процедури и нефискалните активи, както и информация за бъдещите задължения по програмите на отделните ведомства.
Със своите 65 пункта бюджетът на страната остава далеч зад лидерa в Европа – Швеция, като изостава на 10 пункта и зад Румъния. Въпреки това бюджетната процедура в България е по-открита, отколкото в някои от държавите в Централна Европа, като Унгария (49 пункта), Словакия (57 пункта) и Полша (64 пункта), както и Португалия (64 пункта) и Испания (58 пункта). Анализът не е оценил бюджетната процедура в южната ни съседка Гърция през 2015 г.
Според анализаторите от International Budget Partnership през 2017 г., когато ще се проведе следващото измерване на прозрчността на бюджетите, рейтингът на България ще се задържи на 65 пункта.