Ресторантите у нас купуват нелегално дивеч

04.04.2012 | 10:00
по статията работи: Ивелина Георгиева
В България има само две лицензирани кланици на дивеч
Ресторантите у нас купуват нелегално дивеч
Снимка: Sxc.hu

Дивечът у нас е голям ресурс, който не трябва да изтича нецелесъобразно, каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов на откриването на конференцията "Дивечът - ценен традиционен ресурс за българската кухня", цитиран от iNews.bg. Събитието се проведе вчера, на 3 април 2012 г.

Той добави, че популацията на дивеч в горите в страната се увеличава с всяка изминала година, при това с много добри темпове. За сметка на това, в момента в България има само две лицензирани кланици за тази цел. Това е причина в момента доставките на дивеч да стават по-скоро нелегално, което, от една страна е свързано с риск за здравето, а от друга - не бива да се кара до търговските обекти без документ за произход.

Държавата трябва да създаде условия, в които доставката на дивеч за ресторанти, заведения и търговската мрежа да бъде легализирана и достъпна, подчерта земеделският министър.

Той заяви, че това може да стане с промяна в Закона за ветеринаро-медицинска дейност, който в момента е между първо и второ четене в парламента. Найденов увери, че ще възложи на експерти от министерството да направят всичко възможно тези промени да станат факт.

В Закона за лова също може да се направи подобна промяна, посочи земеделският министър и заяви, че работна група изработва промените по него.

Дивечът е по-скъпа стока от конвенционалното месо и не може да бъде заменено с други деривати като соя например, затова той ще си има определена ниша на пазара, смята Найденов. Той добави, че дивечът е много полезен и като хранителна стойност е много добър.

"В мое лице браншът има най-големия съюзник това да се случи", коментира Мирослав Найденов.

Дивечовото месо, което се продава в България не е българско, а е с основен произход страни членки на ЕС, каза Любомир Кулински от Българската агенция по безопасност на храните. По думите му огромни количества дивеч всяка година отиват в екарисажа, защото по време на многобройните проверки инспекторите от БАБХ се натъкват на големи количества дивеч без документи в магазините и ресторантите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...