Има много държавни дружества в енергийния отрасъл, където социалният елемент доминира, а реформата почти липсва. Това каза за iNews Костадин Сирлещов, който е партньор и ръководител на електроенергийната практика на CMS Cameron McKenna в Централна и Източна Европа.
„Като започнем от държавните мини и завършим в ненужния "Български енергиен холдинг", възможностите за оптимизация са много“, каза Сирлещов.
Според него е парадоксално, че се говори за реформа, а цената й винаги се приема за социално приемлива.
По думите му е притеснително, че функциите на Агенцията за държавна финансова инспекция се дублират с тези на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
„Още по-притеснителна е липсата на специални знания в Агенция държавна финансова инспекция по отношение на средата, в която работят частните дружества. По принцип тази институция има доста "обвинителен уклон", който не винаги издържа теста на съдебната система“, посочи Сирлещов.
По думите му инвестиционна среда в енергийния ни сектор не съществува.
„Най-големите инвеститори във вятърни проекти бяха изгонени от държавата след десетки години инвестиции, а отгоре на всичко ЕСО продължава да им задържа банковите гаранции, макар че в годишните си отчети признава, че сумите са неправомерно удържани. На практика всички инвеститори в електроенергийния сектор продават активите си, но липсват купувачи“, посочи той.
Сирлещов посочи, че размерът на задълженията ескалира, несигурната регулаторна среда прави България откровено недобро място за инвестиции. Най-лошият ефект от това е, че през последните години вместо да се опитват да променят ефективно средата, част от големите компании и подкрепящите ги дипломати започват да използват статуквото за постигане на своите цели в пълно противоречие на общественото благо, добави той.
Според него положителният ефект на тази изключително негативна инвестиционна среда може да бъде постигнат само, ако осъзнаем колко всъщност негативна е инвестиционната среща в страната.
Цялото интервю с Костадин Сирлещов може да прочетете в iNews.bg.