Рибари настояват за свободен достъп до пристанището в Царево

29.06.2009 | 09:17
по статията работи:
Протестът е срещу липсата на адекватна държавна политика в областта на рибарството и аквакултурите. Портът открива митница и ГКПП
Рибари настояват за свободен достъп до пристанището в Царево

С включени корабни сирени и лозунги „Пристанището е наше. Искаме свободен достъп до него!”  рибарите в Царево вчера протестираха срещу липсата на адекватна държавна политика в областта на рибарството и аквакултурите, В знак на протест 16 рибарски лодки и 4 риболовни кораба излязоха в пристанищния залив за около час. В протестната си декларация до кмета Петко Арнаудов, Морска администрация и Гранична полиция - Царево местното рибарско сдружение настоява за освобождаване на кея в пристанището за обществен транспорт, преместване на огражденията на 7 м от кейовата стена и осигуряване на свободен достъп до кея. Рибарите се жалваха пред кмета, че няма къде да си разтоварват рибата и това пречи на работата им.

„Не може в едно пристанище, регистрирано като пристанище за обществен транспорт, да се допускат рибарски лодки и кораби. Не се разрешават и товаро-разтоварни работи на транспортни и риболовни кораби в него. А достъпът до пристанището и сега е свободен. Всеки, който желае, може да мине отвъд загражденията, но след като представи на пропуска документ за самоличност, такива са европейските изисквания”, коментира кметът Петко Арнаудов, който през цялото време присъства на протеста  на пристанищния кей и отговаряше на въпросите на рибарите.

Кметът обясни, че  достъпът до вълнолома е напълно свободен, но до него се стига от североизточната страна на порта. Рибарите поискаха пътят до вълнолома да бъде асфалтиран.

На 3 юли в порт Царево се откриват митнически пункт и граничен контролно -пропускателен пункт. Сред официалните гости ще бъдат финансистът Пламен Орешарски и директорът на Агенция „Митници” Христо Кулишев. Митницата ще бъде със собствен печат и ще се обслужва от 9 митничари.

Царевското пристанище е най-южното на България и с откриването му преимуществено всички кораби, които не са с търговска цел, ще вземат контрола от тук.

"При напускането на българските териториални води, пак тук ще трябва да минат граничен и митнически контрол", коментира и шефът на пристанището яхтсменът Дачо Дачев пред BurgasInfo.com. Той е убеден, че постепенно пътническият поток в пристанището ще се възроди.

На този етап в пристанището за обществен транспорт могат да се извършват леки ремонтни работи на малки плавателни съдове. За момента то разполага със 120 м кейов фронт. Около 340 м от двете пристанища- пътническо-яхтеното и рибарското, са оставени за рибарски лодки и кораби. В момента в пристанището домуват около 40 български и чуждестранни яхти, две от които са с американски флаг. За 24 -часов престой в порта една 10- метрова яхта заплаща 25 лв. , 18 - метровата - 240 лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...