Квотата за улов на риба тон в Средиземно море през следващата година ще е много по-голяма от препоръчаното от учените ниво, предаде EUobserver.com.
На среща в Маракеш, Мароко, Комисията за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) реши да установи квотата за улов на риба тон в Средиземно море на 22 000 тона през следващата година, което е доста над препоръчаното от учените ниво от 8 500 до 15 000 тона.
Решението далеч не се хареса на природозащитните организации, тъй като именно ЕС беше главният двигател за прокарването му. Въпреки че комисарят по риболова и морските въпроси Джо Борг определи срещата в Маракеш като последен шанс за спасението на рибата тон и въпреки че Испания и Италия заявиха, че подкрепят евентуална забрана за улов за известен период, Европа предопредели решението на ICCAT, подкрепена от Мароко, Алжир, Тунис, Египет и Сирия.
Според информация на BBC ЕС е заплашил развиващите се държави, че ако не подкрепят решението, Европа ще наложи търговски санкции върху търговията с банани и някои други стоки. "Доверието в ICCAT се изпари след действията на преговарящите страни. Вместо да предпазят рибата тон, те се поддадоха на краткосрочните икономически интереси на рибарската индустрия. С това решение можем само да станем свидетели на изчезването на рибата тон като биологичен вид", заявиха представители на природозащитната група Oceana.