Здравето на много деца е подложено на риск от неправилното прилагане на медикаменти, които техните родители са купили без рецепта, съобщи екип от учени от университета в Сидни.
"Много деца са заплашени от неправилното дозиране от техните родители на лекарства за кашлица, температура, хрема, които се продават без рецепта, сочат резултатите от изследването, представено в
Лисабон на конференция на Международната фармацевтична федерация.
"Ние сме изненадани и разтревожени да установим, че някои хора считат за безвредни лекарствата, които се продават без рецепта", каза в комюнике Ребека Молс, която е осъществила анкета сред 97 родители и служители в детски градини в Австралия. Оказало се, че 44% от хората не могат да дадат правилната доза. 64% действително са успели да измерят точното количество, което са имали намерение да дадат. Само 14% обаче са били в състояние да реагират правилно в случай на повишена температура, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Според годишния доклад за 2008 г. на Центъра за инфомация за отровните вещества в Нов Южен Уелс 48% от 119 000 обаждания са били за случайна свръхдоза на лекарства при деца. В 15% от случаите децата е трябвало да бъдат хоспитализирани. Според учените Австралия не е изолиран случай и неправилното прилагане на лекарства на деца е разпространено в целия свят.