Родни хотели излизат на борсата

25.07.2013 | 09:50
по статията работи: Ралица Стоянова
Обмисля се хотели, които предлагат храни и напитки местно производство, да се отбелязват със зелена звезда
Родни хотели излизат на борсата
Снимка: Thinkstock/Guliver

Възможността родните хотели да се листват на борсата, се предвижда в наредбата към закона за туризма. В момента туристическите сгради се оценяват като строежи на цена от 300-350 евро на квадрат, а когато се оценяват и финансовите им активи, стойността им автоматично ще се увеличи няколко пъти. Така родните хотелиери ще могат да привлекат като инвеститори и световни вериги. Това обясни зам.-министърът по туризма Бранимир Ботев, цитиран от в. "Стандарт". 

Една от хотелските звезди да е зелена и да гарантира на потребителите, че продукцията, която им предлагат по време на почивката е родна и екологично чиста. Това ще бъде друга промяна, вписана в новите правила за категоризация. 

Освен по материалната база на сградата хотелите вече ще бъдат оценявани и според предлаганите услуги. Зелените звезди няма да са задължителни, но ще са гаранция за качеството и произхода на предлаганите храни и напитки. По този начин ще се осигури по-добра услуга на туристите и ще се изнася родна продукция, без да се налага тя да напуска пределите на страната, обясни Ботев. 

Зелените звезди ще подпомогнат и производството на родните малки производители, които в момента едва оцеляват заради невъзможността да продават на добра цена продукцията си на борсите, да навлязат на големите вериги или да изнасят извън пределите на страната.

Предвидени са зелени звезди и за ресторантите, които решат да се преборят за такива, заяви зам.-министърът. Те няма да са допълнителна категоризация, а просто един от звездните символи ще бъде оцветен в зелено.

Хотелите и заведенията, които изберат да предлагат екологично чисти родни продукти ще съживят и местното земеделие, тъй като са предвидени и изисквания за максимално разстояние, от което да се доставя продукцията, за да се защитят регионалните производители, обясни Ботев.

Подобна е практиката в Австрия например, в чиито ски курорти се предлагат храни и напитки местно производство, които, освен че дават допълнителен чар на почивката и собствен облик на дестинацията, подпомагат и местното производство. 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...