Ройтерс: Отлаганите реформи ерозират подкрепата за Борисов

02.11.2010 | 09:30
по статията работи:
Шуробаджанащината и корупцията остават сериозни проблеми в страната, отбелязва агенцията
Ройтерс: Отлаганите реформи ерозират подкрепата за Борисов

Отлаганите реформи и растящата несигурност за икономическата политика ерозират подкрепата за правителството на малцинството на премиера Бойко Борисов, но стабилността му не е застрашена в краткосрочна перспектива заради подкрепата от десни партии, пише агенция Ройтерс в кореспонденция от София.

Правителството трябва да постига резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, за да поддържа доверието на Европейския съюз и да печели доверието на инвеститорите

Агенцията прави преглед на дейността на правителството в икономическата и социалната сфера и посочва какви елементи да се следят, за да се прецени как ще се развие политическата ситуация в България.

По отношение на икономиката се посочва, че трябва да се следи дали реалният икономически растеж ще се окаже по-нисък от правителствените прогнози. Това няма да засегне лева, тъй като евързан за еврото, но може да повиши разходите по покриване на дълга.

В икономическата област трябва да се следи и дали правителството ще смекчи фискалната си политика с наближаването на местните и президентските избори догодина през есента и дали то ще е в състояние да взема заеми от местните и международните пазари на приемливи лихвени равнища или ще е принудено да се обърне към Международния валутен фонд.

По отношение на реформите и европейските фондове трябва да се следи дали България ще продължи реформите и орязването на неефикасните разходи или те ще бъдат забавени от безпокойства за популярността на управляващите и тревоги от обществени протести. Друг въпрос е дали правителството ще успее да подобри усвояването на фондове от ЕС, защото в противен случай това може да отблъсне чуждестранни инвеститори, да забави развитието на инфраструктурата и да подкопае икономическото възстановяване.

Трябва да се следи и дали рецесията ще ограничи способността на правителството за съфинансиране на подкрепени от ЕС проекти, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Корупцията и организираната престъпност продължават да са проблем за България 20 години след падането на комунизма. Шуробаджанащината и нуждата да се дават рушвети за осигуряване на бизнес сделки действат демотивиращо на чуждестранните инвеститори и спъват икономическия растеж.

Усилията на правителството да обуздае организираната престъпност и корупцията бяха похвалени от ЕС, но то трябва и да постави зад решетките корумпирани висши държавни чиновници и мафиоти. Правителството възнамерява да създаде две агенции за борба с корупцията и специализирани съдилища за ускоряване на процесите срещу корумпирани чиновници и мафиотски босове, но се сблъсква със съпротива от страна на съдебната система.

В това отношение трябва да се следи дали правителството ще запази политическата си воля за сурови мерки срещу корупционнитепрактики. Това едва ли ще промени пазарите в краткосрочен план,но изпраща важен сигнал, че в България по-лесно се прави  бизнес, отбелязва коресподентът на Ройтерс в София.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...