1989 година – тогава за последно толкова много демонстранти излязоха на протест в Румъния. Преди 21 години протестът беше срещу управлението на диктатора Николай Чаушеску, сега протестите са срещу наложените от властите мерки за ограничаване на бюджетните разходи, които пряко удрят публичния сектор и пенсионерите.
Между 30 хил. и 60 хил. души, повечето от които работещи в публичния сектор и пенсионери с фиксирани доходи, излязоха на улиците в Букурещ, пише EUobserver. Призивът им беше един – оставка на правителството. Дори части от полицията, вместо да охраняват протеста, се присъединиха към него – един наистина отчайващ знак за властта при северните ни съседи.
Съгласно условията по отпуснатия заем от МВФ и ЕС (20 млрд. евро) за Румъния, правителството на премиера Емил Бок взе решение да ореже с 25% заплатите в публичния сектор, а с 15% се намалиха пенсиите и помощите за безработни. Отмени се и предвиденото вдигане на прага на минималната работна заплата. Отделно румънското министерство на труда съкрати между 60 хил. и 80 хил. работни места, включително 15 хил. учители, което означава закриване на много училища в по-малките населени места.