Американският енергиен гигант Chevron се съгласи да оповести публично подробностите около договорите за концесия за проучване и добив на шистов газ, предаде Romania Insider.
Компанията получи право да проучва и разработва находища на шистов газ на три места в Румъния. Това са както следва: до село Вама Веке, което се намира в югоизточната част на окръг Констанца и е връзката по път E87 с Дуранкулак, до село Адамклиси, което също се намира в окръг Констанца, и до Костинести – курортен град на Черно море.
Букурещ вече поиска като условие за концесия да бъдат оповестени публично параметрите на договорите за проучване и добив на шистов газ в окръзите Барлад и Констанца. Според местното законодателство параметрите на концесионните договори могат да се обявят публично ако и двете страни са съгласни. Интересен факт по темата е, че в началото на април Том Холст, директор на американския гигант за Румъния, казва в телевизионно интервю, че точно румънското правителство не желае да се оповестяват подробностите по договорите, припомня iNews.bg.
Припомняме ви, че според геолози и представители на МИЕТ колосално количество природен газ може да бъде открит в българската акватория на Черно море.
"Хан Аспарух” е името на блок с големина 15 хиляди квадратни километра. Тук морето е с дълбочина до два километра. Затова в миналото този терен е бил изключително труден за проучвания и е бил изоставян от енергийните компании. Правителството обаче обяви нов конкурс. Според предварителни геоложки анализи тук може да има 500 милиарда кубични метра природен газ.
За да се извлече суровината, трябва да се направи разработка от един или от десет сондажа. Ако сондажите са успешни и потвърдят прогнозата само на 30% в нашите води на Черно море, този газ може да покрие нуждите на икономиката ни за следващите 50 години.
В края на март агенция "Блумбърг" съобщи, че България преговаря със северноамериканската петролна и газова компания Exxon Mobil за сондиране на въглеводороден блок в шелфа на Черно море. Става въпрос за този участък, за който Румъния по-рано обяви претенции.
Външният министър на балканската държава Кристиан Дяконеску обясни, че от 1994 г. съществуват правни спорове между двете държави за площ в Черно море в размер на 300 кв. км. Причината според него е фактът, че границите не са били точно определени.