Автор на статията за Econ.bg: Филип Петков ( f.petkov@gmail.com )
През настоящата година е възможно Централната банка (ЦБ) в Русия да прекрати регистрирането на обменни бюра, а в следващ етап те да бъдат преобразувани по начин, който ще позволява на контролните органи да следят за законността на сделките и защита на клиентите. Това съобщи бизнес изданието "Взгляд" през изминалата седмица.
Гласуването на нормативния акт се очаква през 2010 г., обяви пред РИА "Новости" Михаил Сухов, член на Съвета на директорите на банката и завеждащ департамента по лицензиране и финансово оздравяване на кредитни институции.
Към момента ЦБ не е в състояние да проследява напълно финансовите операции по покупко-продажбата на валута заради законови ограничения, които ще бъдат преодолени с нов проект на експерти от банката. Време е да изведем обменните бюра от сивия пазар, те пречат на търговските банки да се развиват и масово мамят гражданите, констатира руското издание.
До половин година действащите пунктове за валутна обмяна трябва да се преструктурират в нов вид обекти, планира ЦБ.
"Не става дума за закриването на чейндж бюрата по улиците, а за откриването на малки банкови офиси, които да предлагат минимален брой операции", обяснява Гарегин Тосунян, президент на Асоциацията на руските банки.
В такъв случай контролът от страна на ЦБ ще е благонадежден, защото валутният обмен ще се извършва под бранда на съответна търговска банка. "Най-малко това е по-цивилизовано", подчертава Тосунян. В този план има висока гаранция за това, че няма да има измами и финансови афери, казва още той.
Реорганизацията на обменните бюра ще повлияе на банковата култура на руските граждани и търгуването с валута ще стане услуга, извършвана изключително прозрачно от кредитни институции, убедени са поддръжниците на проекта. И в момента се забелязва отлив на клиенти от "уличните търговци с чуждестранни пари".
В населените места, където няма клонове дори на банки като Сбербанк и ВТБ, обменът може да се извършва в пощенските поделения.
От Центъра за политическа конюнктура също подкрепят мерките към този сегмент. В условията на икономическа криза обирите на чейндж бюра зачестиха, собствениците избягват разследването, защото дейността с активите им не е "на светло", твърдят специалисти.
Обменните бюра станаха символ на недоверието на руснаците към собствената валута по време на прехода през 90-те години. Тогава сферата на търговия с валута беше най-криминализирана - не се плащаха реални данъци и масово се продаваха фалшиви пари.