Русия готова да влезе в дружеството за АЕЦ "Белене"

11.12.2009 | 18:43
по статията работи: Петър Чернев
България принципно подкрепя увеличението на капацитета на "Южен поток"
Русия готова да влезе в дружеството за АЕЦ "Белене"

Работата по големите енергийни проекти с Русия - АЕЦ "Белене", "Бургас-Александруполис" и "Южен поток", продължава. България е заинтересувана от тяхната реализация. Изпълнението на проектите трябва да стане в условия на икономическа целесъобразност, правилно структуририране на разходите и в съответствие с европейските икономически изисквания. Това са основните договорености в енергийната сфера, които бяха постигнати по време на провелото се вчера и днес в хотел „Кемпински" в София XIII заседание на Българо-руската комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.

"Южен поток"

България принципно подкрепя увеличението на капацитета на бъдещия тръбопровод "Южен поток" от 31 на 63 млрд. куб. газ годишно. В консултации с европейските си партньори страната ще подкрепи обявяването на проекта за такъв от общоевропейско значение. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на пресконференция след края на края на заседанието.

Той добави, че българското правителство е получило исканите детайлни разяснения, свързани с увеличаването на капацитета. След като информацията вече е налице, започват преговорите на корпоративно равнище, свързани с транзита и доставката на "синьо" гориво.

"Бургас-Александруполис"

Нито България, нито Русия имат интерес от замразяването на проекта „Бургас-Александруполис". Това заяви от своя страна руският министър на енергетиката Сергей Шматко и по този начин отхвърли появилите се в руската преса информации, че може да се стигне до замразяване на проекта. Той обясни, че страната му се отнася с разбиране към изпълнението на всички норми от България, в това число и извтршването на Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

Руският министър завърши с това, че е много важно да бъде постигната обществена договореност по проекта. От своя страна министър Трайков коментира, че екооценката е част от реализацията на проекта. По този начин той отговори на въпрос, свързан с това дали е възможно проектът да бъде спрян заради недоволство от страна на местните хора.

В рамките на днешното събитие стана ясно още, че руската страна няма да плаща годишната вноска на България в размер на 5 млн.евро в проекта, която страната ни отказа да внесе. Припомняме ви, че миналата седмица стана ясно, че страната ни не е платила годишната си вноска към бюджета на проектната компания. Вследствие от това дори се появиха информации, че проектът може да бъде спрян. По-рано тази седмица премиерът Бойко Борисов коментира, че пари тази година няма как да бъдат осигурени от бюджета за плащане на вноската.

Александър Тараканов - главният изпълнителен директор на Международната проектна компания "Транс Болкан Пайплайн", която ще изгради и поддържа петролопровода "Бургас - Александруполис", заяви по-рано днес в София, че български компании може да поемат обслужването и ремонта на танкерите в български пристанища. Освен това на танкерите, които ще обслужват петролопровода "Бургас - Александруполис", можело да бъдат наемани български екипажи, е казал Тараканов, съобщиха руски медии.

Според Тарканов "това трябва да компенсира таксите от 35 милиона долара годишно за транзит на петрола, от които българската страна не е доволна".

Тараканов съобщи още, че са се обърнали към водещи световни банки да направят изчисления и се оказало, че всеки един долар инвестиция може да доведе до 0,85 долара отгоре за България като собственик на инфраструктурата, информира ИТАР ТАСС.

АЕЦ "Белене"

АЕЦ "Белене" е един изключително привлекателен проект, коментира Шматко. Той обясни, че вариантът за държавно гарантирано финансиране на проекта от страна на Русия в момента изглежда доста трудно реализуем, предвид финансовата криза.  

Двете страни са се отказали от досегашния вариант за финансиране на проекта. Възможно е Русия също да се включи като акционер под формата на проектно финансиране, беше отчетено още днес. В тази връзка руският министър на енергетиката обясни, че руската страна е заинтересована от участие в акционерното дружество, както и че е готова да поеме основната тежест в проекта.

През следващите няколко месеца ще бъде направено всичко възможно проектът да се случи, коментира от своя страна министър Трайков. Той обясни, че към края на месец юли България не е можела да осигури финансовото си участие в проекта като водещ инвеститор в него.

България и Русия потвърдиха съвместната си заинтересованост от реализация на проекта, завърши Шматко. Той категорично отхвърли появилите се информации, че се готви спирането на проекта и изрази твърдата си увереност, че досегашният ключов инвеститор - немският концерн RWE, вече съжалява за отказа си, или ще съжалява в непосредствено близко бъдеще.

Газовите договори

Преговорите за новите газови договори с Русия трябва да започнат в следващите три месеца. Това стана ясно още от думите на министър Трайков. Той  припомни, че част от договорите с "Газпром" изтичат през 2011 г.

Русия ще направи всичко възможно да осигури газовите доставки към всички свои европейки партньори, коментира от своя страна министър Шматко. Той добави, че „Газпром" трябва да вземе много внимателно предвид исканията на България, ако тя поиска отпадане на газовите посредници.

В преговорите успяхме да преобърнем настроението от скептицизъм към оптимизъм, твърдят от руската страна

По-рано днес източник от руската делегация обобщи по следния начин резултатите от проведеното заседание: „В преговорите успяхме да преобърнем настроението от скептицизъм към оптимизъм".

"Най-насърчаващи са перспективите за реализирането на газопровода "Южен поток", малко по-сложно стоят нещата с проекта за АЕЦ "Белене" и петролопровода "Бургас - Александруполис".

"Но по-важното е, че българската страна потвърди ангажиментите си към всеки един от тях", каза руският експерт.

Други теми

През деветте месеца на 2009 г.  стокообменът между България и Русия е намалял с 48.9% и възлиза на 2.7 щатски долара. Намалението на износа възлиза на 45.6%, а на вноса с 49.9%. Продължават да се наблюдават проблеми като бавно обновление на структурата на взаимните доставки, силен дисбаланс и нисък дял на високотехнологичните продукти.

Ще бъде обсъдена възможността за създаване на постоянен български изложбен павилион на територията на Международния изложбен център в Москва. Тази мярка се предприема в подкрепа на износа на българска селскостопанска и хранително-вкусова продукция, вина, тютюневи изделия и др. към Русия.

По време на XIII заседание на Българо-руската комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество е било обсъдена и възможността за строителството на нови заводи за керамични изделия и реконструкция на повече от 30-те завода на територията на Русия, които използват българско оборудване.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...