Русия е изтеглила корабите си от българската икономическа зона в Черно море

21.09.2023 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Няма присъствие на руски военни кораби в момента в българската икономическа зона в Черно море. Това съобщи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов
Русия е изтеглила корабите си от българската икономическа зона в Черно море
Снимка: под лиценза на creative commons

Няма присъствие на руски военни кораби в момента в българската икономическа зона в Черно море. Това съобщи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Руските сили са се изтеглили след превантивни действия на българския военноморски флот и НАТО. Към момента рискът за страната ни заради войната в Украйна не е повишен.

Обявената опасна територия е обхващала три четвърти от икономическата ни зона.

"Ние засилихме наблюдението в тия морски пространства. След това се предприеха мерки в колективен формат, т.е. беше повдигнат въпроса на ниво НАТО за да получим подкрепа по отношение на ситуационната осведоменост. От тогава не сме наблюдавали навлизане на руски кораби наближаване в тази зона", обясни началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Все още не е ясен произходът на дрона, намерен край Тюленово. Началникът на отбраната отговори и на критиките свързани с действията на екипите при обезвреждането му.

"Наистина кадрите с цигарата, интерпретациите с потника не са удачни и изместиха фокуса от това че военнослужещите в една високорискова ситуация са се справили професионално и отговорно без последствия за екипа, без последствия за граждани или инфраструктурата. Хубаво е пушил, не е трябвало да влиза в кадър, а да обмисли да пуши като е обмислял ситуацията. Прави му чест, че отива с него който поема най-големия риск а не отива да се скрие зад камъка или да сложи защитно облекло", поясни още той.

Министерството на отбраната не е взело окончателно решение къде ще бъде изградена новата инфраструктура за военнослужещите от многонационалната бойна група. Според военни експерти от всички обследвани райони най-подходящ е този край Кабиле заради близостта му до полигон, летище, жп гара и морето. По предварителни разчети в новия военен обект ще са разположени между 1000 и 1500 души, с възможност за по-голям капацитет.

"Първото предназначение на тези сили които са в осемте страни от източния фланг на НАТО е да възпрат евентуален агресор така че той да не посмее да подеме агресия. Ако все пак реши да предприеме агресивни действия то всички ние да заедно да се отбраняваме , да гарантираме сигурността си и да съхраним териториалната си цялост и суверенитет", заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев.

Според него хората няма от какво да се притесняват заради новия военен обект. Изграждането на подобна инфраструктура може да се отрази благоприятно на социално-икономическото развитие на региона. Окончателното решение ще бъде представено и в Народното събрание.

Министърът и началникът на отбраната бяха в Сливен за откриване на реновираната сграда на инфекциозно отделение на военната болница в града и отбелязването на 100 годишнината от създаването на лечебното заведение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...