Русия търси пари от България заради спрените през миналата година доставки на природен газ. Това потвърди пред БНТ служебният енергиен министър Росен Христов пред БНТ. Той уточни, че в момента тече кореспонденция с "Газпром" заради "определени претенции за определени суми". Заради конфиденциалност Христов отказа да посочи каква е сумата.
"Искат да им платим нещо, което смятат, че им дължим. Водим консултации с компетентни юристи. По този договор нещата са под контрол", уточни министърът.
Доставките на природен газ бяха спрени през април 2022, два месеца след началото на войната. Русия едностранно реши да промени договора и да поиска плащанията да се извършват в рубли, но това не отговаряше на европейските санкции, наложени заради инвазията. България продължи да подава всеки месец искане за доставка на природен газ по параметрите в сключения договор, но това така и не се случи. В началото на тази година срокът на договора изтече.
Росен Христов добави, че и сега страната ни купува природен газ от същите търговци, с които е работило и правителството на Кирил Петков. Той обаче уточни, че тогава не е имало търгове, на които да се предложи най-добра цена и също така не се е изисквал сертификат за произхода на природния газ. Затова имало и толкова големи надценки, заради които бившият енергиен министър Александър Николов беше обвинен от прокуратурата.
"Ние и в момента търгуваме с всички тези търговци, не не в тях е вината. Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. Те са получавали по-високи оферти и е нормално да сключат такава сделка. Същите търговци сега дават много по-добри оферти, отстъпките са до 10 пъти по-големи от тогавашните цени", каза Христов.
По думите му най-големият проблем сега е скъпият газ, купен през август септември миналата година, тъй като той е нагнетен в газохранилището "Чирен". Той обясни, че като започне да се вкарва в микса, това ще повлияе на крайната цена значително.Енергийният министър допълни, че България става сериозен фактор в региона при търговията на природен газ. Според него благодарение на договорите с Турция и Гърция за използване на терминали за обработка страната ни може да помага с осигуряването на втечнен газ за цяла Югоизточна Европа.