Русия може да въведе електронно гласуване

22.02.2010 | 10:16
по статията работи:
Добрата практика е по модел на Венецуела
Русия може да въведе електронно гласуване

Автор на статията за Econ.bg: Филип Петков ( f.petkov@gmail.com )

От следващите парламентарни и президентски избори гражданите на Руската федерация може да дават вота си в избирателни секции от нов модел. Те ще бъдат снабдени с електронни урни и уеб-камери, които ще следят за реда в помещенията и ще записват данни по време на подготовката на залата още преди настъпването на избория ден.

Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) в Русия Владимир Чуров предложи план с реформите, който се оказа широко подкрепен от повечето политически сили. Партиите обаче изразяват притесненията си за големите разходи около реализирането на изборен процес от такъв тип. Според разчети на избирателната комисия внедряването на системата може да струва 10 милиарда рубли. т. е. инвестицията спрямо един избирател излиза около сто рубли.

Техническите елементи в новите избирателни секции ще включват устройство за обработка на бюлетините, устройство за сензорно гласуване (чрез собственоръчно натискане върху желания кандидат на специален екран) и автоматизирано място, откъдето протоколът от секционната избирателна комисия ще се изпраща и обработва директно към по-висшестоящия орган. Руската спътникова радионавигационна система ГЛОНАСС (която е подобна на американската GPS и европейксата Галилео - бел.ред.) пък ще следи спазването на маршрута и точността при транспортирането на другите видове избирателна документация.

На последвалото обсъждане на иновационната система депутати от руската Дума изразиха мнение, че гласоподавателите трябва да са наясно, че уеб-камерата няма да записва самото гласуване и тайната му ще бъде гарантирана.

Владимир Чуров защити проекта си, като даде за пример ефектите, които такава действаща система има във Венецуела. Сред предимствата на електронното обработване на протоколи и регистриране на вот са безпристрастността и нищожните възможности за схеми с машинации и подмяна на гласове.

Правителството трябва да реши приема ли предложението ни, както и трите етапа на разработване на системата, заяви пред "Газета.ру" Генадий Райков от ЦИК.

Първоначално екетронната система трябва да се приложи в столицата и големите административни центрове. След това ще се реорганизират избирателните секции в 125 града, където се намират 50% от гласоподавателите. Най-накрая електронната система за гласуване ще се инсталира в малките населени места на Руската федерация.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...