Главният изпълнителен директор на руския петролен гигант „Роснефт“ Игор Сечин отхвърли идеята, че страната ще се присъедини към евентуално намаляване на производството в тандем с държавите от Организацията на страните износителки на петрол, за да предотврати допълнителен спад на цените, предаде Wall Street Journal. Наскоро някои висши представители на страната, включиетлно министърът на енергетиката и министърът на външните работи, посочиха, че Русия е отворена за преговори с ОПЕК през следващите седмици, но тази вероятност беше отхвърлена от приближения до Путин Сечин.
„Кажете ми, моля, кой ще намали производството? Русия няма да го намали? Към кого ще се присъединим? Към Иран? Саудитска Арабия? ОПЕК?“, попита репортерите главният изпълнителен директор на „Роснефт“ по време на конференция в Лондон. По-рано той посочи, че Русия е намалила производствените цени до най-ниското равнище в света и че страната е готова до произвежда рекордно висок брой барели дневно.
Сечин отдавна е противник на идеята за присъединяване към петролния картел ОПЕК и на наамляването на добива. Същевременно Венецуела и Нигерия, които членуват в картела, свикаха срещно заседание на групата, за да обсъдят възможността за намаляване на производството. Техният аргумент е, че ниските цени на суровината унищожава икономиките им.
Въпреки това Саудитска Арабия, която е най-големият износител на суров петрол в света, произвежда рекордни количества от суровината, а Иран също увеличи добива, след като санкциите на Запада бяха вдигнати от държавата. В резултат на покачването на добива на петрол, което не можеше да бъде компенсирано от спада на добива на шистов петрол в САЩ, цената на суровината спадна до най-ниската си стойност за последните 12 години. След коментара на Сечин цената на бенчмарковия петрол сорт брент регистрира спад от 2% на борсата в Лондон.
Изявлението му дойде в точно същия ден, през който ОПЕК посочи, че най-ниските цени за последното повече от десетилетие започват да оказват негативно въздействие върху глобалната икономика и не спомагат за увеличаването на потребителското търсене на бензин и други петролни субпродукти. В последния си месечен доклад организацията понижи прогнозите си за ръста глобалната икономика и на търсенето в световен мащаб и посочи, че свръпредлагането може да достигне 1,84 милиона барела дневно през първото полугодие.