Краткосрочно ограничаване на производството на петрол ще намали ценовите колебания на пазара, заяви в понеделник руският министър на енергетиката Александър Новак по време на среща с генералния секретар на ОПЕК Мохамед Баркидо, на която и двете страни търсят начини за стабилизиране на петролните цени, съобщава Ройтерс.
Русия е най-големият световен производител на черното злато, но не е член на Организацията на страните износителки на петрол, като нейният бюджет беше най-тежко засегнат от ниските петролни цени.
Днешната среща на Новак във Виена е факт, след като през уикенда той посети Саудитска Арабия, за да разговаря със саудитския енергиен министър Халид ал Фалих. Според него резките обезценки на суровия петрол заплашиха да доведат до петролен дефицит и до непредсказуеми колебания в цените.
Ето защо замразяването на добивните нива или дори съкращаване на производството за определен период от време, е правилното решение за глобалния енергиен пазар. Като краткосрочна мярка, ограничаване на производството може да помогне за по-ниска волатилност на пазар и за по-стабилни цени, посочи Александър Новак.
На неофициална среща през миналия месец в Алжир, ОПЕК се съгласи на умерени съкращения на добивите, които се очаква да бъдат конкретно договорени в рамките на следващите седмици преди официалното заседание на картела на 30-ти ноември. Целта е производството на петрол на страните - членки на ОПЕК да бъде намалено до диапазон между 32,5 и 33,0 милиона барела на ден, след като през септември достигна рекордните 33,64 млн. барела дневно.
Генералният секретар на ОПЕК Баркиндо заяви преди днешната си среща с Новак на която ще присъства и енергийния министър на Катар Мохамед ал-Сада, че Русия и ОПЕК се "ангажират с мерки в подкрепа за стабилни и предсказуеми пазари".
Нито Новак, нито Баркидо обаче не посочват нивата, на които Русия може да ограничи производството си на петрол, което през септември достигна рекорден връх от 11,1 млн. барела на ден.
Александър Новак заяви многократно, че Русия ще предпочете по-скоро да замрази своето производството на текущите нива, а не да го съкрати, но ще обмисли конкретните стъпки, след като членовете на ОПЕК постигнат окончателно споразумение за съкращаване на добивите.
Междувременно петролните фючърси се намират под натиск от продажби, тъй като инвеститорите реагират негативно на изказване през уикенда на иракския петролен министър, че неговата страна (втория най-голям производител в ОПЕК) би трябвало да бъде изключена от предстоящото споразумение на ОПЕК с оглед на водената от нея война с ИДИЛ. Според анализатори, ако Ирак бъде изключен от споразумението, това може да доведе до "ефект на доминото", при който и други страни - членки на картела могат да поискат да бъдат изключени от планираното съкращаване на производството.
Декемврийските фючърси на петрола сорт брент се понижават с 0,71% към 51,42 долара за барел, а на американския лек суров петрол - с 1,09% към 50,30 долара за барел.
Известно негативно влияние върху цените на черното злато оказват и данни на компанията за петролни услуги Baker Hughes, според които активните американски петролни сондажи се увеличиха през последната седмица с 11 до 443 броя. Въпреки че броят има остава далеч под пика от 1609 активни сондажи, достигнат през октомври 2014-а година, това представлява тяхно нарастване за осма поредна седмица.