Проектът "Турски поток" излиза извън българо-руските отношения. Тук става дума за един проект, целящ съществено да укрепи енергийната сигурност на цяла Европа. Това казва в интервю пред "24 часа" посланикът на Русия Анатолий Макаров, след като преди седмица президентът на Русия Владимир Путин критикува България, че умишлено бави проекта.
Макаров казва, че наистина България е забавила проекта още преди началото му, но премиерът Борисов му обяснил, че причина за това е нуждата от стриктно спазване на българското законодателство. Двамата разговаряха в Министерския съвет след изказването на Путин.
Посланикът припомня, че първата фаза, даваща възможност за начало на газов транзит в Сърбия, трябва да започне към края на май 2020 г., а целият проект трябва да е готов през май 2021 г. "Ние много внимателно следим процеса на реализирането му и искрено се надяваме на неговото благополучно финализиране", заключава той. Посочва, че е съвсем подходящо на българска територия проектът да се нарича "Балкански поток" - име, което наложи премиерът Бойко Борисов.
На въпрос как Русия гледа на възможността България да достави турбина за АЕЦ "Белене" от американската компания "Дженерал Електрик" Макаров обяснява, че "Росатом" има богат опит в съвместната
работа с чуждестранни партньори, в това число и с американската "Дженерал Електрик".
"Ще кажа откровено, че изразяваната неведнъж от министър-председателя ви идея за това, че Черно море трябва да остане зона на мир, търговия и туризъм, е много по-близо до руските позиции по този въпрос". Така Макаров отговаря на питане как страната му гледа на идеята във Варна да се създаде координационен център на НАТО.