Шефът на Световната търговска организация (СТО) Роберто Азеведо в интервю за АФП призова САЩ да предотвратят „парализата“ в системата за уреждане на глобални търговски спорове, тъй като икономическото напрежение между Вашингтон и Китай се разраства, предава БГНЕС.
Органът за уреждане на спорове (DSB) се възприема като ключово средство на базираната в Женева СТО, предлагайки на държавите форум за работа чрез оплаквания, като същевременно се избягва обмен на тарифи, които могат да предизвикат търговска война.
Докато протекционистичната администрация на президента Доналд Тръмп увеличи враждебна реторика към СТО като цяло, DSB е неспособна на преки действия.
Държавните служители в търговията при Тръмп, които твърдят, че решенията на DSB несправедливо подкрепят развиващите се страни като Китай, са блокирали назначаването на каквито и да било нови съдии, засилвайки изоставането на съда, който вече е критикуван, че работи твърде бавно.
"Ако не се направи нищо и ако продължим по този път, очевидно ще има парализа на системата", заяви пред АФП генералният директор на СТО.
Той добави, че той непрекъснато говори със САЩ по въпроса за съдиите, но че няма "никакви развития, които да показват, че сме по-близо до решение".
За да работи правилно, DSB трябва да има седем съдии, но в момента има само четирима, единият от които ще напусне, когато изтече срокът им през септември. Всеки случай трябва да бъде изслушан от трима съдии.
Азеведо заяви, че е "сравнително обнадежден", че 164 държави-членки на СТО работят по решения, които "ще ни позволят да продължим работата си".
Министерството за търговия на САЩ по-рано този месец препоръча налагането на тежки тарифи на Китай и на други страни, за да се противодейства на глобалното пренасищане със стоманата и алуминий, което според него застрашава националната сигурност.
Тръмп се очаква да вземе решение за възможни тарифи следващия месец, но анализаторите предупреждават, че може да одобри мерките, като се възползва от възможността да предизвика сериозно обществено одобрение за търговската си политика под лозунга "Америка на първо място".
Ако това се случи, Китай може да направи това, което много нации са направили в миналото: да събере своите адвокати и да се насочи към DSB, като заяви, че американските действия нарушават правилата, които имат за цел да създадат условия за равнопоставеност в световната търговия.
Но докато Вашингтон продължава да ограничава действията на СТО - реторически и практически - някои се опасяват, че първите две икономики в света се движат към сблъсък.
"Рискът от търговска война винаги е налице", каза Азеведо. "Има периоди, когато е по-висок, има периоди, когато е по-малко вероятен."
Но той предупреди, че едностранното действие в стил „око за око“, извън многостранната система, гарантирана от СТО, е причина за сериозна загриженост.
"Щом това започне да се случва, има ефекта на доминото и тогава може лесно да се излезе от контрол", каза той.
"Винаги и сега и отново има тенденция да се вземат мерки в ръцете на едни и да се фиксират едностранно и това винаги е опасен път, по който да се върви".
По време на президентската му кампания Тръмп нарече СТО "бедствие" и заплаши, че ще извади САЩ, ако бъде избран.
Докато администрацията му призова за ускорени реформи в организацията, опасността от изтеглянето изглежда повече като ръмжене, отколкото като хапане.
"Няма нищо в разговорите ми със Съединените щати, което да намеква, че САЩ напускат СТО", каза Азеведо пред АФП.
"Те се притесняват от няколко неща, които се случват тук, но също така казаха, на първо място, че организацията е много важна и много полезна".
Евросъюзът ще предприеме ответни мерки, ако американски санкции засегнат търговията на организацията, заяви в същото време официалният представител на Брюксел Маргаритис Схинас, цитиран пак от БГНЕС.
„Готови сме оперативно и пропорционално да отговорим, ако САЩ засегнат нашия износ. Ще предприемем съответните мерки, за да защитим индустрията на ЕС“, каза той.
По думите на Схинас Брюксел е съобщил това директно на Вашингтон и то на най-високо ниво. „На администрацията на САЩ дадохме ясно да се разбере, че ще бъдем много обезпокоени, ако бъде засегната индустрията на ЕС. Вярваме, че в международната търговия трябва да има само победители. Искаме международна търговия по система, основаваща се на правила.“
Коментарът идва, след като в интервю за британската телевизия ITV президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Евросъюзът се отнася нечестно към САЩ по търговските въпроси, което „може да доведе до нещо по-голямо“. По неговите думи американската продукция стига много сложно до европейския пазар, докато в същото време страните-членки на ЕС изпращат своите стоки в САЩ „при твърде ниски данъци“.