Министърът на икономиката Емил Караниколов има намерение държавата да придобие собствеността върху военния завод и да го вкара в забранителния списък за приватизация. След като компанията е изплатила дълга си, това ще стане по-трудно.
Съветът на директорите на предприятието от оръжейния комплекс "Дунарит" обяви, че е превел на държавата 50 млн. лв., с което изцяло и предсрочно е погасил задължението си към нея.
Преди дни държавата изкупи най-големия дълг на завода с намерението да поеме контрола над компанията, свързана в миналото с мажоритарния собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка Цветан Василев. Дългът, за който държавата плати 48 млн. лв., беше към дружества, свързвани с депутата от ДПС Делян Пеевски (за сложната верига на прехвърляне на вземането четете подробно в публикацията на "Капитал" "Цялото Борисово войнство срещу "Дунарит").
В прессъобщение на ръководството на все още частната компания днес се изразява благодарност към икономическия министър Емил Караниколов и премиера Бойко Борисов за това, че държавата е успяла "да осигури изкупуване на задълженията на дружеството като е изместила "редица мними кредитори с неясни намерения".
Едновременно с това ръководството обявява, че е решило да погаси предсрочно дълга към държавата "с цел да не се спекулира в публичното пространство с намеренията на правителството".
Съветът на директорите уверява, че е приел препоръката на министър Караниколов и е назначил прокурист в "Дунарит" АД. Така според борда са изпълнени всички условия на държавата, за да не се стигне до отнемането на разрешителното за производство и търговия, каквато процедура е започнала.
Ръководството на дружеството обявява, че остава отворено за бъдещ диалог с държавните институции.
Новото развитие с бързото покриване на дълга, придобит от държавата преди дни, показва, че одържавяването на завода вероятно няма да протече гладко, а може и да не се осъществи. Ръководството на "Дунарит" е в оставка заради обвинения на прокуратурата, че е действало в полза на Цветан Василев. Едновременно с това за собственост в компанията претендира конкурентът му "Емко", който води дела в съда за признаване на дела му от увеличение на капитала в началото на 2016 г.