Ръководството на КТБ иска КЗК да провери сигнал за нарушение на банкова тайна

11.08.2014 | 15:10
по статията работи: econ.bg
Причината е достъп на служители на ОББ до кредитните досиета в банката
Ръководството на КТБ иска КЗК да провери сигнал за нарушение на банкова тайна

Временно отстраненитe от длъжност изпълнителни директори на Корпоративна търговска банка АД (КТБ АД) са се обърнали към Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) заради информацията за участието на служители на конкурентна банка в проверката, осъществена от квесторите на КТБ АД. Те са изпратили заявление и молба до председателя на институцията Петко Николов с молба за спешни действия.

Директорите на КТБ от своя страна също са проверили информацията за достъпа на служители на Обединена българска банка (ОББ) до кредитни досиета в банката. Тя се оказала вярна. "Специалистите от звеното по проблемни кредити в ОББ” Емил Живков Богданов, Десимир Александров Арнаудов, Мариета Николова Никова, Момчил Богданов Ройнев не само са ровили в документи, съдържащи лични данни, служебна и банкова тайна, но са им регистрирани имейл адреси като на служители в КТБ АД. Уведомени за сезирането на комисията са Управителния съвет на БНБ, Асоциацията на търговските банки и квесторите в КТБ АД",се казва в писмото на ръководството на поставената под специален надзор финансова институция до КЗК.

Изпълнителните директори в банката подчертават, че подобни действия попадат в обхвата на забраните за нелоялна конкуренция, регламентирани в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК).Според тях с тези действия се засягат законни права и интереси на Корпоративна търговска банка АД и нейните клиенти.

От ръководството на финансовата институция коментират, че това "присъствие случайно съвпада с публикуването в интернет пространството на огромен масив данни за кредитополучатели на Корпоративна търговска банка АД". Изпълнителните директори на КТБ АД са подали множество сигнали и молби за реакции до централната банка и други отговорни институции за нарушения във връзка с разкриване на банкова тайна и нерегламентирано изнасяне на информация в медии. Нито една институция до сега не е отговорила или предприела мерки и действия за спиране на тези незаконни действия.

"В случая с осигуряването от страна на квесторите на КТБ АД на достъп на служители на ОББ до всички документи и до цялата информация по отпуснати от КТБ АД кредити и чрез създаване на условия на служителите от конкурентната банка да работят с формираните съгласно чл. 68 от ЗКИ кредитни досиета, е допуснато грубо нарушение на добрите банкови практики, според които всяка банка създава собствен, независим от друга банка екип от служители за обработка на документация, която представлява банкова тайна”, се казва в заявлението на ръководството на КТБ АД.

"С назначаването на квестори на КТБ АД не се отменят автоматично действащите вътрешно-банкови документи, с които се регламентират процесите в банката. В закона и в решението на БНБ не е предвидено, че вътрешно-нормативните актове на КТБ АД преустановяват своето действие. Поради това Правилникът за кредитната дейност продължава да действа и правилата му следва да бъдат спазвани и в режима на квестура на банката както от служителите, така и от самите квестори”, се допълва още в заявлението до КЗК.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...