27-те държави от Европейския съюз отчитат излишък в размер на 34,1 млрд. евро (1% от брутния вътрешен продукт - БВП) по външната си текуща сметка* през четвъртото тримесечие на тази година. Това показват изнесените днес предварителни данни на Европейската статистическа служба Евростат.
Излишъкът нараства на годишна база. За сравнение през последното тримесечие на предходната 2011 г. излишъкът е бил в размер на 24,7 млрд. евро (0,8% от БВП).
Спрямо предходното тримесечие (юли-септември 2012 г.) размерът на излишъка за страните от ЕС също нараства. Към края на миналата година е бил 28,8 млрд. евро. В средата на 2012 г. обаче (второ тримесечие) е отчетен дефицит от 2,3 млрд. евро.
За периода октомври-декември на 2012 г. спрямо същия период на предходната година дефицитът от 15,6 млрд. евро при търговията със стоки, се превръща в излишък в размер на 5,1 млрд. евро.
Същевременно излишъкът при търговията с услуги леко се увеличава на годишна база през четвъртото тримесечие на 2012 г. - от 35,8 млрд. евро на 36,9 млрд. евро. През разглеждания период намалява дефицитът при текущите трасфери – от 22.8 млрд. на 19.1 млрд. евро.
Данните на Евростат не са сезонно изгладени и подлежат на преразглеждане.
*Текущата сметка на платежния баланс предоставя информация за международната търговия със стоки (обикновено най-голямата категория), услуги, доход и текущи трансфери. По отношение на всички тези операции в платежния баланс се отбелязва стойността на кредита (износа) и дебита (вноса). Отрицателното салдо ― дефицита по текущата сметка ― показва, че дадена държава изразходва зад граница повече, отколкото печели от операции с други икономики и следователно е нетен длъжник на останалия свят.