Ръстът на икономиката ни през второто тримесечие остава стабилен

08.09.2014 | 19:30
по статията работи: Георги Велев
Рисковете за развитието има покрай руското ембарго, политическата нестабилност и банковата криза, отчитат от ББР
Ръстът на икономиката ни през второто тримесечие остава стабилен
Снимка: Sxc.hu

През второто тримесечие на 2014 г. българската икономика отново регистрира растеж в повечето основни сектори. Според експресната оценка на НСИ брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 1,6% в постоянни цени спрямо второто тримесечие на 2013 г. Реален растеж се наблюдава в промишлеността и услугите, като единствено аграрният сектор отбелязва спад на годишна база. Растежът на БВП се ускорява, но все още остава по- нисък от предварителните очаквания. Това е записано в икономическия и финансов доклад на Българската банка за развитие за второто тримесечие на тази година.

Проблемите в банковата система от края на юни, нарасналата политическа нестабилност, както и външни фактори като кризата в Украйна и наложеното ембарго ат страна на Русия върху вноса на селскостопански стоки от ЕС имат потенциален негативен ефект върху икономическата динамика през месеците до края на годината. Вероятно това ще доведе до ограничаване на икономическия ръст, прогнозират от ББР.

Основен двигател на растежа през второто тримесечие на 2014 г. се явява вътрешното търсене като крайното потребление нараства с 2,0% на годишна база. За динамиката на крайното потребление основен принос има ръстът на индивидуалното потребление с 1,9%, докато колективното потребление съществено съкращава темповете си на растеж спрямо предходните тримесечия (0,3% за второто тримесечие на 2014 г.).

Ръстът на инвестициите постепенно се ускорява и вече е трайно на нива над 3%, които са по-високи от наблюдаваните през 2012 и 2013 г. Твърде вероятно е вътрешни фактори като банкова система и политическа нестабилност да повлияят негативно и инвестиционното търсене да намалее през следващите месеци, добавят от ББР.
През второто тримесечие на 2014 г. реалният ръст на износа се запазва нисък (2,9%), но съществено намалява и реалният ръст на вноса (1,0%), сравнен с предходните тримесечия. Забавянето на ръста на вноса се дължи както на все още ограниченото потребление в страната, така и на реализирания по-нисък износ на основни стокови групи като нефтопродукти и цветни метали.

Според експресните данни на НСИ най-висок реален годишен ръст на брутната добавена стойност (БДС) през второто тримесечие на 2014 г. е реализиран от индустрията (4,5%). Ръстът там постепенно се ускорява от втората половина на 2013 г. и в момента се явява най- динамичният сектор на българската икономика. Секторът на услугите  стабилизира реалния си ръст и за второто тримесечие е 1 процент.

Единствено аграрният сектор отбелязва спад от 1,5%, което се дължи на неблагоприятните климатични условия през наблюдавания период. През третото и четвърто тримесечие негативен ефект ще имат и проблемите в търговията със селскостопански стоки с Русия, които ще ограничат възможността за реализация на българските производители на външни пазари и ще увеличи конкурентния натиск от внос на вътрешния пазар. Реалният ръст на БВП в България през второто тримесечие на 2014 г. е по-висок от средния за Европейския съюз (ЕС 28).

Строителството все още е на ниско равнище, като индексът на неговата продукция е на ниво около 85% от това през 2010 г. И тук възстановяването все още е колебливо, макар и да се наблюдава известен ръст на броя на издадените разрешения за строеж. Проблемите със сертифицирането на разходи по оперативните програми, които имат важно значение за инженерното строителство допълнително ограничават възможностите за бързото възстановяване на сектора.

Повечето услуги отбелязват ръст на оборота си през второто тримесечие на 2014 г. спрямо същото на предходната година. В търговията на дребно годишният ръст на оборота се запазва устойчиво около равнището от 5%, като оборотът при домашната техника изпреварва годишния ръст на търговията на дребно с хранителни стоки, дрехи и обувки. Това може да се счита като изпреварващ индикатор за бизнес цикъла и за очакваното съживяване на българската икономика, смятат от ББР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...