Спад от 8 процента на ражданията в България за 2018 г. спрямо 2017 г. Това поне сочи грубо проучване на bTV за раждаемостта през вече изминалата година.
Всъщност към момента никой в държавата, включително и Министерството на здравеопазването, няма точна представа колко деца са се родили през 2018-а, тъй като регистърът по ражданията не работи.
Проучване на медията в трите най-големи акушеро-гинекологични болници обаче показва нови стряскащи данни. С над 8% по-малко деца са се родили в най-голямата АГ-болница в София "Майчин дом".
В другите столични болници и в страната като цяло резултатите са приблизително същите. Същото показват и данните от Националната здравноосигурителна каса, които могат да бъдат ориентир при неработещия регистър. За 2018-а за периода от януари до началото на декември в България са платени над 53 хиляди клинични пътеки за раждания, а през 2017-а за същия период са били 58 хиляди. Или отново спад от около 8% спрямо предходната година.
Това, което обаче се оказва най-притеснително обаче е профилът и на раждащите майки.
"Възрастовата група над 35 години. Относителният дял на ражданията в тази възраст нараства. Раждания до 18-годишна възраст – втора група. Относителният дял на ражданията в тази група нараства. И трето относителния дял на ражданията между 18 и 35-годишна възраст намалява. А всъщност това е най-хубавата възраст за раждане", завия д-р Анатолий Дуковски от АГ „Майчин дом”.
По думите му практически това структурно различие не е добро. Излиза, че раждат по-възрастните жени и тези в пубертетна възраст, деца на по 16-17 години.
Наличните вече данни подсказват, че 60 хиляди бебета ще е трудно достижима бройка за 2018-а. А през същата година са починали около 110 хиляди души.
Д-р Дуков от "Майчин дом" обаче смята, че по-притеснително от спада на раждаемостта е увеличаващият се брой на деца, които раждат деца, дори в София.
Официалните данни за броя на родените у нас ще са известни чак през април.