С 10 стотинки поевтиня хлябът в Югозападна България

05.01.2009 | 10:01
по статията работи: Апостол Апостолов
Последното поевтиняване е било преди 3 месеца, отчитат търговци
С 10 стотинки поевтиня хлябът в Югозападна България

Хлябът поевтиня на много места в Югозападна България през коледните празници. С 10 стотинки и повече е паднала цената на насъщния в Благоевград, Кюстендил и Дупница, непроменена обаче остава в Перник, Петрич и Сандански. Последният ден от продължителната коледна почивка изненада приятно жителите на Кюстендил. Домакините останаха учудени, че от един лев им връщат ресто при покупката на насъщния. Оказа се, че най-големият производител в Кюстендил Стратимир Боянов е намалил цената на хляба до 75 стотинки.

Досега най-разпространеният хляб тип “Добруджа” се търгуваше срещу един лев, а белият за 1,05 лева. Производителят на хляб и хлебни изделия решил да действа по европейски, където по Коледа има намаления в истинския смисъл на думата.

Другата причина за поевтиняването на хляба е добрата реколта на хлебното зърно. За нея информира още през лятото председателят на Асоциацията на търговците на зърно - кюстендилецът Радослав Козаров.

С 10 стотинки по-евтин е хлябът в Дупница. Голяма част от клиентите на хлебарниците усетиха намалението едва по време на голямото коледно пазаруване. Във всички магазини в града и околните села хлябът от 700 грама се продава на цена от 90 ст., спрямо 1 лев преди дни. Коментарите за поевтиняването са разнопосочни. Според някои от клиентите това означава скорошно поскъпване и драстично вдигане на цените. Според други да се говори, че цената на хляба е по-ниска, е смешно, тъй като тя е била вдигната преди това без основание.

Цената на килограм хляб в Благоевград падна средно между 10 и 15 стотинки през последната седмица. Това потвърди репортерска проверка в магазинната мрежа в областния център вчера. Насъщният е по-евтин не само в големите хранителни вериги, каквито са „Валан”, “БГ маркет”, „Европа”, „Еврошоп”, „Кауфланд”, но и в по-малките търговски обекти. Поевтиняването се отнася за всички видове хляб, без значение от кой производител е и къде е неговото местонахождение, споделиха търговци.

На този етап няма хляб, чиято цена да надвишава 0,90 лв. за килограм независимо от доставчика. Цената на хляба в Сандански не е паднала и със стотинка, установи проверка на вестник “Вяра”. В магазинната мрежа на курортния град килограм от насъщния се продава по 90 ст. Хлябът от 700 г е на цена 80 ст. Според продавачите последното намаление на цената на хляба е било преди два-три месеца, когато килограмовият хляб от 1 лев е паднал на 90 стотинки. По думите на търговците най-масово се купува гоцеделчевският хляб от 700 грама, който струва 80 стотинки. В някои околни села килограмовият хляб продължава да се продава на 1 лев.

Хлябът в Перник си остава скъп, като “Добруджа” се търгува по 95 ст., а хлябът от 800 г е на левче. В Петрич също няма намаление в цената на насъщния, който се продава от 80 ст. до 1 лв. Последното поевтиняване е било преди 3 месеца, отчитат търговци.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...