С 200 млн. лв. ще се финансира реставрацията на туристически обекти

25.01.2018 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Процедурата цели създаването на цялостни туристически продукти за обекти на културното наследство от национално и световно значение
С 200 млн. лв. ще се финансира реставрацията на туристически обекти
Снимка: БГНЕС

Министерството на регионалното развитие и благоустройството осигурява 200 млн. лв. за развитие на туристическите атракции по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г., съобщи ведомството.

В изминалите години редица исторически обекти в страната бяха обновени с пари по европейски програми, като някои от тях предизвикаха недоволство у обществото. Пример за това е снабдената с пластмасови елементи крепост "Кракра" над Перник.

Управляващият орган на оперативната програма публикува проект на насоки за кандидатстване по процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ "Развитие на туристически атракции".

Допустими кандидати са Министерството на културата, общини, институции на вероизповеданията и техни местни поделения, които са юридически лица. Това е първата схема по оперативната програма, която е изцяло с комбинирано финансиране – чрез кредит и субсидия, тъй като проектите по нея ще реализират приходи, се посочва в съобщението до медиите.

100 млн. лв. от средства се финансират чрез финансов инструмент посредством финансови посредници, избрани от Фонда на фондовете, и 100 млн. лв. – чрез безвъзмездни средства по процедура "Развитие на туристически атракции".

Проектите трябва да са насочени към консервация, опазване и популяризиране на културното и религиозното наследство от национално и световно значение. Те ще се осъществяват посредством комбинация от финансиране с безвъзмездни средства и от финансов инструмент (под формата на нисколихвено кредитиране) след извършване на оценка на бизнес плана от страна на финансовия посредник.

Безвъзмездната финансова помощ може да бъде предоставяна на проектен принцип по предложение на фонд-посредника, отпускащ нисколихвено кредитиране, след оценка на жизнеспособността на идеята и ефектите за постигане на икономическа активност и заетост като основни цели на оперативната програма.

Процедурата цели създаването на цялостни туристически продукти за обекти на културното наследство от национално и световно значение. В този смисъл ще бъдат подкрепяни интегрирани проекти, включващи не само дейности по консервация и опазване на съответния обект на културното наследство, но и дейности по неговото популяризиране и развитие, които привличат значителен брой туристи.

Максималният размер на безвъзмездна помощ по проект може да достигне до 50% от общата стойност на комбинираното финансиране в зависимост от извършения от финансовия посредник анализ на жизнеспособността (бизнес плана) и анализ на риска.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...