С 30% е свито потреблението на сладкарски и тестени изделия, в които основен компонент е захарта. Това каза Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България, цитирана от Агенция „Фокус".
„Ако продължи покачването на цената на захарта, свиването на потреблението ще продължи да расте, което ще доведе до фалит немалко малки и средни предприятия. В България около 1 000 фирми са заети в този сектор", каза Кукушева.
Според нея захарта в България е една от най-скъпите в Европа.
„Българските производители потребяват родна захар. Тази непостоянна, с покачващ се непрекъснато тренд цена на захарта, е пагубна върху рентабилността на този тип производство, тъй като суровината
расте с дни, а цената на крайните изделия не може да се променя със същите темпове. В момента трудно и почти оцеляващо се справят българските производители с тази крайна цена. В повечето случаи
прибягват до заместители, т.нар подсладители", заяви Кукушева.
Върху цената се отразява и повишението на енергийните разходи - с 35 % след повишението на електроенергията от 1 юли. Така браншът е принуден да свива производството си.
Кукушева обясни, че европейските производители, масово предлагащи своята продукция на българския пазар, не ползват захар, а нейни заместители. Според нея българският потребител не си дава сметка, какво значи да потребява непрекъснато заместители и подсладители, които са химия. „Ако можем да елиминираме захарта, тогава цената ѝ няма да е въпрос на борсите", каза тя.