Точно в 14,30 часа в пленарната зала в Страсбург започна процедурата по одобрението на новата Европейска комисия (ЕК). В кратките изявления на ръководителите на парламентарно представените партии стана ясно, че "Зелените" в ЕП няма да подкрепят състава на комисията. Но ние ви предлагаме нашите идеи и решимост за бъдещето на Европа, обявиха от партията. Може би грешим, като не ви подкрепяме, но ние ви предлагаме сътрудничество.
Разочаровани сме от компетенциите и правомощията на баронеса Катрин Аштън, както и от някои други кандидати, заявиха представителите на Европейската обединена левица. Трудещите са приоритет за левицата, а социалните реформи са на последно място сред приоритетите на новата комисия. По тази причина ние не можем да ви окажем търсената подкрепа.
Представителите на Европа на свободата и демокрацията пък заявиха, че за 60 години на изолация Европа не можа да се поучи и създаде един договор (Договора от Лисабон - бел. ред), който даде голяма сила на 27 души. За да защитим демокрацията ние няма да подкрепим новата ЕК, допълниха от тази партия.
Разочарование от избора на комисарите има и в групата на независимите депутати. Има много по-добре подготвени депутати от колкото избраните комисари. Ние не можем да отхвърлим един комисар - гласуваме анблок, коментират независимите.
Консерваторите реформатори заявиха, че ще се въздържат при това гласуване. От АЛДЕ (Алианса на либералите и демократите) пък заявиха, че очакват ясни предложения за развитието на Европа във всички сфери. Партията ще гласува „за" новата комисия. Подкрепа новата ЕК получи и от ЕНП, партията от която произлиза и самият Барозу.
След кратките изявления на партиите се премина и към гласуването. С 488 гласа "за", 137 "против" и 72 "въздържали се" ЕП даде одобрението си за новата комисия "Барозу".
По-рано днес Жозе Мануел Барозу представи състава на ЕК пред евродепутатите. Време е да покажем на европейските граждани, че ни е грижа и че влезлият в сила Договор от Лисабон ще направи различен начина, по който обслужваме техните интереси, зауви той. „Вярвам, че икономическата и социалната ситуация изисква радикална промяна на статуквото. И новият договор съдържа тази промяна", допълни още той.
Според него това, от което Европа се нуждае е политики фокусирани върху резултатите, по-добри управленски структури и доверие, че те ще могат да решат проблемите. По тази причина институциите трябва да говорят на един език, изтъкна Барозу пред депутатите.
Нашите приоритети са ясни - излизане от кризата, действия по опазване на климата и за развитие на енергийната ефективност. Търсене на нови източници на икономически растеж, с което да превърнем Европа в глобален играч, заяви още Барозу пред европейските депутати. Той обърна внимание и на факта, че гласуването в ЕП е израз на демократичното управление на ЕС. Пряко избраните европейски депутати ще дадат своя глас за избора на новата ЕК.