"Мъчим се да не спираме прогнозите за времето, защото е невъзможно това да се случи", заяви акад. Никола Съботинов, председателят на Българската Академия на науките (БАН), цитиран от БТА. Той добави, че в момента заедно с директора на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН търсят алтернативи за осигуряване рентабилни заплати на синоптиците.
Съботинов каза това по повод отправен въпрос към него за това дали от 01 ноември НИМХ-БАН ще спре да прави прогнози за времето заради липса на средства и заради намаляването на бюджета на БАН за 2012 г. от 59 на 54 милиона лева.
"Метеоролозите трябва да живеят, не може така, с по 350 лева заплати", заяви акад. Съботинов. На въпоса за колко време ще стигнат средствата на БАН за метеорологичните прогнози председателят на академията отговори, че средствата до края на годината са свършили. Въпросните финанси са разпределени по институти от Общото събрание на БАН.
Подкрепа ще се търси от всички институции, които могат да подпомогнат научните изследвания. Необходими са средства за музеите към БАН, за Ботаническата градина и за библиотеката, която за първи път не може да си плати абонамента към международни организации.
От своя страна Съветът на настоятелите на академията е приел становище, че за 2012 г. са необходими между 95 и 98 милиона лева, за да може БАН да функционира. Председателят определи бюджета от 54 милиона лева като "една катастрофа" и добави, че ако той бъде приет за 2012 г., средната заплата в БАН ще бъде 478 лв.