Постигната е договорка за увеличение на минималните осигурителни прагове в минно-добивния бранш с 3 до 5%. Споразумението е в консенсус с работодателите, членуващи в Минно-геоложката камара.
Това съобщи днес Валентин Вълчев - председател на Федерацията на независимите синдикати на миньорите в КНСБ в Перник, където гостува днес на миньорския празник. Документите вече са депозирани в Министерството на труда и социалната политика.
2012 година се е очертала като дванедесетомесечие, благоприятно за рудодобива според Вълчев. Той очаква увеличаване на работните места в отрасъла, както и запазване на статуквото на позициите при въгледобива.
Средната работна заплата в минно-добивния бранш гравитира около 1156 лева, цитира информация на Вълчев БТА. По думите му, възнагражданието в „Мини Марица – Изток“ е доста по-високо от средните заплати в страната.
Високи са заплатите и на миньорите в „Горубсо“ - Мадан. По-голямата част от централите, работещи с местни вългища, вече разполагат и със сероочистни инсталации. Там, където такива все още не са изградени, е започнат процес по осигуряването им.
Според данните на КНСБ през миналата година централите, опериращи с български въглища, са произвели от 45 до 50% от общото количество електроенергия. Сероочистните инсталации ще увеличат този добив при вграждането си в повече и повече пунктове.
Минно-добивният бранш осигурява работа на близо 30 хиляди души. Те дават около 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, което се равнява на близо 2,3 милиарда лева. Работните места нарастват, когато се намесят и асоциираните с отрасъла фирми, които осигуряват още близо 120 хиляди позиции.