Мечтата на либералното крило на Демократическата партия за здравна система, чието управление да се държи изцяло от държавата и да обхваща всички американци, умря в Сената, предаде AP. Това стана след като сенатор Бен Нелсън се съгласи да подкрепи плана на Обама за здравна реформа и по този начин се превърна в член номер 60 на Сената, който застана зад реформата – точно необходимият брой за преодоляване на съпротивата от страна на републиканците.
През последните девет дни Нелсън се срещна на три пъти с американския президент. Той искаше новият закон да е по-строг по отношение на абортите, но в крайна сметка официално оттегли претенциите си и се присъедини към лагера на Обама.
В крайна сметка сенатор Джо Либерман призова поддръжниците на реформата да се откажат от разширението на Medicare. Според републиканците новия закон ще ореже системата и ще наложи по-високи данъци, с които ще се създаде нова програма. Тя ще даде твърде голяма власт на правителството по отношение на здравеопазването.
В интервю за ABC Обама наля допълнително масло в огъня и заяви, че „федералното правителство ще банкрутира”, ако здравната реформа не бъде осъществена. Според него Medicare и Medicaid вървят по „пътя на разрухата”, ако не бъдат предприети мерки. Затова демократите искат орязване на програмите, като покритието за лекарства да намалее от 3610 долара годишно на 500 долара годишно.
Към момента Камарата на представителите вече е готова със закон за здравната реформа. В него се предвижда опция за предлагане на здравни застраховки от държавата като опит да се създаде конкуренция за частния сектор. Сенатът е последната крепост на републиканците, които се мъчат това условие да отпадне и благодарение на различията сред демократите успяват да забавят процеса на приемане на закон.