В петък на извънредно заседание правителството се очаква да одобри прекроения по искане на ГЕРБ проект на бюджет, предложен от Министерството на финансите. Очаква се да бъдат оповестени публично и проектите, които ще се финансират със заложените почти 10 млрд. лв. за капиталови разходи.
Първоначално бяха заложени 12 млрд. лв., но след заплахи от страна на ГЕРБ за падане на кабинета от приходите бяха извадени малко над 2 млрд. лв. и с тях бе договорено да се ореже и капиталовата програма. Намалението е с размера на очакваните постъпления от таксата, наложена на "Газпром" за ползване на трасето, част от "Турски поток".
Проектите на държавния бюджет, на държавното обществено осигуряване и на здравната каса бяха обсъдени в рамките на съвета за тристранно сътрудничество. След него финансовият министър Асен Василев обяви, че капиталовата програма, разделена на две части, "ще бъде публикувана и видима".
Сред споменатите от него са тези за автомагистралите "Хемус", "Европа" и "Струма", както и за скоростния път Видин - Ботевград.
Досега практиката никога не е била да се обявяват конкретните проекти и сумите, заделени за тях.
Синдикатът "Подкрепа" не е съгласен с проектобюджета на държавното обществено осигуряване заради липсата на 600 млн. лв., с които да се повишат заплатите. В първоначалния вариант бяха разчетени такива средства, които позволяват учителските заплати да запазят нивото от 125% от средната заплата за страната. "Финансовият министър не е магьосник, за да се намерят средства, те трябва да се вземат от другаде", коментира той в отговор на въпрос. За ръста на минималната заплата, с която не е съгласен обичайно, бизнесът обяви, че въпреки него - до 933 лв. за 2024 г., тя остава най-ниската в региона, като се позова на данни от Евростат.
Коментира, че това се дължи на най-ниското съотношение на капитал:работник - в България на един работник се падат по-малко машини и инфраструктура, а това е основен фактор за повишаване на производителността на труда.
Така мотивира и плана капиталовите инвестиции да бъдат оповестени публично по проекти и по министерства, за да е ясно, ако не се изпълнява, кои части не се изпълняват.
Пътят за по-високи доходи минава през по-високи инвестиции.
Разчетът все пак е за 11% ръст на заплатите, включително в частния сектор. С толкова ще се допълнят и пенсиите от лятото по т .нар. швейцарско правило.
Предвиденият дефицит в държавния бюджет е 3%, което отговаря на Маастрихтските критерии, което позволява на България да се впише в критериите, необходими за влизане в еврозоната, каза Василев.
Заложената средна безработица е към 4%, а към края на годината - 3.9%.